Předchozí kapitola Příklady Průvodce Následující kapitola


5 Elektromagnetické pole

V této kapitole dovršíme fenomenologický popis elektrických a magnetických polí v jeho vrcholné syntetické podobě vyjádřené soustavou Maxwellových rov­nic. Na tato pole nebudeme již klást omezující podmínky, budeme je považovat za obecně libovolně proměnná v čase i prostoru, tj. za nestacionární. Předpoklad o nestacionárním charakteru elektrického a magnetického pole má za následek jejich vzájemnou závislost, vazbu, vyjádřenou odpovídajícími členy v Max-wellových rovnicích.

Uvedená skutečnost vede k přirozenému předpokladu o existenci obecnějšího elektromagnetického pole; vzájemně závislé nestacionární elektrické a magne­tické pole tvoří jeho součásti. Elektrostatické pole, stacionární elektrické a magnetické pole a kvazistacionární elektrické a magnetické pole probíraná v předchozích kapitolách jsou jen zvláštními případy tohoto obecného pole. Jak uvidíme, je představa o elektromagnetickém poli nejen teoretickou syntézou těchto zvláštních případů, ale i důsledkem dalších nezávislých experimentálních poznatků, především poznatků o elektromagnetických vlnách. Obecné elektro­magnetické pole je dokonce pojem v jistém smyslu primární, neboť má smysl i v mikroskopickém měřítku, zatímco dříve vyšetřované typy statických, stacio­nárních a kvazistacionárních polí mají smysl jen v makroskopickém pohledu a jsou středními hodnotami tohoto mikroskopického elektromagnetického pole.

Maxwellova teorie dovršuje nejen syntézu elektrických a magnetických jevů, ale i jevů optických. Světlo představuje jen část širokého spektra elektromagne­tických vln. Formálně matematickým výrazem této skutečnosti je to, že v Maxwellových rovnicích vystupuje vedle relativní permitivity a permeability, popisujících elektrické a magnetické vlastnosti prostředí, konstanta c daná vzta­hem a představující rychlost světla ve vakuu. Zatímco permitivita vakua ε 0 a permeabilita vakua μ 0 jsou konstanty zavedené uměle v soustavě jednotek SI, má jejich součin fyzikální smysl převrácené hodnoty čtverce rych­losti světla ve vakuu a jeho přítomnost v Maxwellových rovnicích je zdůvod­něna fyzikálně.

 

Poznamenejme (viz též čl. 1.1.1), že takové postupné "sjednocování interakcí", kdy se ukazuje, že elektrické, magnetické a optické jevy jsou vlastně projevy obecnější interakce elektromagnetické, odpovídá vývoji současného fyzikálního poznání. V osmdesátých letech dvacátého století bylo te­oreticky i experimentálně prokázáno, že elektromagnetické působení je opět zvláštním případem ještě obecnější tak zvané elektroslabé interakce. Tato interakce zahrnuje vedle elektromagnetic­kých též tak zvané slabé síly projevující se při beta radioaktivním rozpadu atomových jader a též v některých jaderných reakcích za účasti neutrina. Pro tyto slabé síly je charakteristické, že se mění při zrcadlovém zobrazení a vnášejí tak do přírody prostorovou asymetrii. Je pravděpodobné, že i elektroslabé interakce se ukáží být zvláštním případem obecnějších interakcí zahrnujících i silné jaderné síly a gravitaci.

 

Také v této kapitole, podobně jako v kapitolách l, 3 a 4, budeme zpočátku pojednávat o makroskopickém elektromagnetickém poli, které můžeme přímo pozorovat a měřit našimi přístroji. Je to právě pole, které vystupuje v Maxwellových rovnicích. Naproti tomu v kapitole 2 jsme uvažovali pole pohy­bujících se bodových elektrických nábojů ve vakuu a vycházeli jsme přitom ze speciální teorie relativity. Pole takto idealizovaných soustav pohybujících se nábojů nás přivádí k mikroskopickému modelu látkového prostředí, které mů­žeme považovat prostě za soustavu nábojů rozložených určitým (velmi kompli­kovaným) způsobem ve vakuu a pohybujících se určitým (velmi komplikova­ným) způsobem v prostoru a čase. Tyto náboje pak vytvářejí v každém bodě prostoru a v každém okamžiku mikroskopické elektromagnetické pole, charakte­rizované rychlými změnami a často obrovskými intenzitami. Toto pole popiso­vané takzvanými Lorentzovými rovnicemi bude předmětem našeho zájmu v po­slední oddílu 5.4 a tam také ukážeme souvislost mezi polem mikroskopickým a makroskopickým.

 

 


Předchozí kapitola Příklady Průvodce Následující kapitola