Předchozí kapitola Příklady Průvodce Následující kapitola


6 Aplikace analogovĂŠ elektroniky

V tĂŠto kapitole si vysvětlĂ­me některĂŠ aplikace elektroniky, se kterĂ˝mi se denně setkĂĄvĂĄme. Je to rozhlas a televize, v jejichĹž zĂĄkladech leŞí metoda přenosu informace na dĂĄlku pomocĂ­ tzv. modulace. ModulacĂ­ mĂ­nĂ­me metodu zakĂłdovĂĄnĂ­ poĹžadovanĂŠ informace do elektromagnetickĂŠ vlny o frekvenci vyĹĄĹĄĂ­ neĹž je obsaĹžena v přenĂĄĹĄenĂŠ informaci. Proč se nedĂĄ vzduchem na dĂĄlku pomocĂ­ antĂŠny přenĂĄĹĄet např. zvukovĂĄ informace? Je to proto, Ĺže k tomu, aby se elektromagnetickĂĄ energie z antĂŠny účinně vyzařovala je třeba, aby rozměr antĂŠny byl srovnatelnĂ˝ s vlnovou dĂŠlkou. Abychom pochopili, proč tomu tak je, přestavme si jednoduchou smyčku vodiče, tzv. magnetickĂ˝ dipĂłl. Průřez a materiĂĄl vodiče budeme volit tak, aby stejnosměrnĂ˝ odpor smyčky byl zcela zanedbatelnĂ˝, avĹĄak indukčnost smyčky bude nenulovĂĄ. připojĂ­me-li nynĂ­ smyčku na zdroj střídavĂŠho proudu vhodnĂ˝m zpĹŻsobem, např. tak, Ĺže ji v jednom mĂ­stě rozřízneme a na vzniklĂŠ dva konce připojĂ­me vĂ˝stup naĹĄeho zdroje. Pro nĂ­zkĂŠ kmitočty, pro kterĂŠ bude odpovĂ­dajĂ­cĂ­ vlnovĂĄ dĂŠlka mnohem větĹĄĂ­, neĹž rozměry smyčky, bude na koncĂ­ch smyčky napětĂ­ odpovĂ­dajĂ­cĂ­ naĹĄim představĂĄm o obvodu s indukčnostĂ­, UL=jwL.IL. PouŞívĂĄm, jak je v řeĹĄenĂ­ střídavĂ˝ch obvodĹŻ obvyklĂŠ, označenĂ­ proudĹŻ a napětĂ­ symbolickĂ˝mi amplitudami, fĂĄzory. NapětĂ­ tedy předbĂ­hĂĄ proud o p/2 a vĂ˝kon ztracenĂ˝ na smyčce bude nulovĂ˝. Bude-li vĹĄak kmitočet proudu, kterĂ˝m smyčku budĂ­me tak vysokĂ˝, Ĺže proud bude podĂŠl smyčky měnit svoji fĂĄzi (tj. vlnovĂĄ dĂŠlka bude srovnatelnĂĄ s rozměry smyčky), bude v určitĂŠm mĂ­stě smyčky napětĂ­ s proudem ve fĂĄzi a to bude z hlediska budicĂ­ho zdroje znamenat, Ĺže bude muset dodĂĄvat do smyčky reĂĄlnĂ˝ vĂ˝kon, bude se tedy zdĂĄt, Ĺže pĹŻvodně nulovĂ˝ stejnosměrnĂ˝ odpor smyčky se zvětĹĄil a je nenulovĂ˝. Tomuto odporu se říkĂĄ radiačnĂ­ odpor a reĂĄlnĂ˝ elektrickĂ˝ vĂ˝kon na něm ztracenĂ˝ smyčka vyzařuje do prostoru okolo sebe. (Obdobnou Ăşvahu bychom mohli provĂŠst s tzv. elektrickĂ˝m dipĂłlem tj. dvěma vodiči, kterĂŠ majĂ­ vůči sobě určitou počátečnĂ­ kapacitu.) Smyčce nebo vodiči, kterĂ˝ vyzařuje elektromagnetickou energii říkĂĄme pak antĂŠna. ObvyklĂ˝ rozměr antĂŠny je polovina nebo čtvrtina vlnovĂŠ dĂŠlky, tyto antĂŠny se pak nazĂ˝vajĂ­ rezonančnĂ­. Pro nĂ­zkĂŠ frekvence, tzv. dlouhĂŠ vlny (frekvence okolo 100 kHz, odpovĂ­dajĂ­cĂ­ vlnovĂĄ dĂŠlka je 3 km), se dĂŠlka antĂŠny nemĹŻĹže rovnat ani čtvrtině vlnovĂŠ dĂŠlky, radiace je proto neefektivnĂ­, nicmĂŠně je moĹžnĂŠ radiace dosĂĄhnout a proto některĂŠ rozhlasovĂŠ vysĂ­lače jeĹĄtě na dlouhĂ˝ch vlnĂĄch vysĂ­lajĂ­.

Anténa vyzařuje energii buď rovnoměrně do všech směrů (např. prutová anténa kolmá k povrchu země), v tom případě intenzita elektrického a magnetického pole ubývá se čtvercem vzdálenosti, nebo preferuje určitý směr, ve kterém pak intenzita elektrického a magnetického pole ubývá mnohem pomaleji, typickým příkladem jsou parabolické antény pro kmitočty v řádu jednotek GHz.

Abychom tedy mohli informaci mohli přenést bezdrátově na dálku, musíme ji zakódovat do elektromagnetické vlny o dostatečně vysoké frekvenci, která se anténou vyzařuje snadno. Metodou, jak požadovanou informaci do vlny zakódovat, jsou různé druhy modulace. Vysvětlíme si zde dva základní druhy analogové modulace, tzv. amplitudovou (amplitude modulation, AM) a kmitočtovou (frekvenční, frequency modulation, FM), a jeden druh tzv. impulsní modulace, impulsně kódovou modulaci (pulse code modulation, PCM).

Proces inversní k modulaci, tedy proces při kterém z modulované vlny získáváme opět zakódovanou informaci, nazýváme demodulací nebo detekcí. Jednoduché metody demodulace všech zmíněných druhů modulace budou rovněž obsahem této kapitoly.


Předchozí kapitola Příklady Průvodce Následující kapitola