Základní fyzikální praktikum

... vše o fyzikálním praktiku najdete právě na těchto stránkách
UKMFFKVOF

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zadani:213

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Poslední revize Obě strany příští revize
zadani:213 [29.08.2014 12:28]
liptakj
zadani:213 [29.08.2014 14:27]
liptakj [Pokyny k měření]
Řádek 19: Řádek 19:
  ,​ rov. 2  ,​ rov. 2
 které můžeme měřit díky vysokému vnitřnímu odporu zesilovače Z analogovým (ručičkovým) voltmetrem. Po stanovení náboje Q z rovnice 2 spočítáme kapacitu C měrného kondenzátoru (rov. 1).  které můžeme měřit díky vysokému vnitřnímu odporu zesilovače Z analogovým (ručičkovým) voltmetrem. Po stanovení náboje Q z rovnice 2 spočítáme kapacitu C měrného kondenzátoru (rov. 1). 
 +
 +Kapacita kondenzátoru:​
 +Nejznámější je deskový kondenzátor,​ který je tvořen dvěma vodivými deskami. Je-li vzdálenost mezi nimi o hodně menší než jsou rozměry desek, je elektrické pole soustředěno mezi deskami a je téměř homogenní (obr. 2)
 + 
 +Experimentální stanovení relativní permitivity
 +
 +Pro kapacitu C0 prázdného (vzduchového,​ vakuového) deskového kondenzátoru s elektrodami o ploše Se a vzdálenými d (obr. 3) při zanedbání okrajových polí (kapacit) platí vztah:
 + ,​ rov. 3
 +kde 0 je permitivita vakua (0 = 8,854 10-12 F m-1). Je-li kondenzátor zcela vyplněn dielektrikem o relativní permitivitě r, tzn., že tloušťka dielektrika t je rovna vzdálenosti elektrod d a plocha vzorku Sv je rovna ploše Se (obr.4), bude jeho kapacita Cv dána vztahem:
 + ​. rov. 4
 +Odtud můžeme stanovit relativní permitivitu ze vztahu:
 + ​ rov. 5
 +Provedeme-li obě měření C0 i Cv, při stejném Se i d, bude po odečtení Cv-C0 eliminována i okrajová kapacita Cokr, která zahrnuje nejen nehomogenní část pole mezi elektrodami kondenzátoru,​ ale také . kapacity měrné (napěťové) elektrody vzhledem k okolním tělesům. Z rozdílu obou kapacit plyne vztah:
 + ,​ rov. 6
 +z kterého pro hodnotu relativní permitivity dostaneme:
 + ​. rov. 7
 +Pro případ, že vzorek tloušťky t < d není v přímém dotyku s oběma elektrodami,​ ale vyplňuje celou plochu Se (obr.5), můžeme kondenzátor nahradit sériovým zapojením kondenzátoru zcela vyplněného dielektrikem (rov.4) (obr.4) se vzdáleností elektrod t s kapacitou Cv a kondenzátoru vakuového (rov.3) (obr.3) se vzdáleností elektrod rovnající se d–t. Výsledná kapacita sériové kombinace ​ Cs je potom při zanedbání okrajových polí dána vztahem:
 + ,​ rov. 8
 +z kterého lze pro relativní permitivitu odvodit výraz:
 + ​. rov. 9
 +Změříme-li kromě toho i kapacitu téhož vakuového kondenzátoru C0 při vzdálenosti elektrod d , je možno z rozdílu obou kapacit (rov.3 a rov.8) vyjádřit relativní permitivitu vztahem:
 + ,​  ​   rov. 10
 +resp.
 + , ​    ​rov.11
 +jestliže plocha elektrod Se je určena přesněji než vzdálenost d, přičemž okrajová pole, jestliže jsou v obou případech stejná, ​ byla eliminována Výsledná kapacita nezávisí na poloze dielektrika mezi oběma deskami kondenzátoru. Uvažujme kondenzátor s dielektrikem podle obr.6. ​ Jeho kapacitu C můžeme vyjádřit jako kapacitu tří sériově řazených kondenzátorů s kapacitami:
 + , a rov. 12
 +ve tvaru:
 + ​ rov.13
 +Dosazením rov.12 do rov.13 dostaneme pro kapacitu C výraz identický s rov.8 pro dt = d1+d2.
 +Je-li deskový kondenzátor vyplněn dielektrikem,​ které se dotýká obou elektrod (t=d), ale nevyplňuje celou plochu desek kondenzátoru,​ můžeme za předpokladu,​ že elektrické pole je všude homogenní, celkovou kapacitu Cp vyjádřit jako součet kapacit dvou paralelních kondenzátorů. Jedna je rovna kapacitě Cv zcela vyplněného kondenzátoru (rov.4) s deskami o ploše S = Sv vzdálenými d = t a druhá Cr (rozdílová) je rovna kapacitě vakuového (vzduchového) kondenzátoru (rov.3) s deskami o ploše S-Sv vzdálenými d. Pro Cp potom platí:
 + , rov. 14
 +neboli:
 +    rov. 15
 +a odtud pro relativní permitivitu dostaneme:
 + ​ rov. 16
  
  
zadani/213.txt · Poslední úprava: 29.08.2014 14:33 autor: liptakj