Programování v IDL - zpracování a vizualizace dat

Stručné texty ke kursu NEVF135

L. Přech, F. Němec 1/1 KZ

IDL je Interactive Data Language (viz. firemní stránky EXELIS Visual Information Solutions http://www.exelisvis.com/ProductsServices/IDL.aspx )

Kurs probíhá v zimním semestru 2014/2015 v počítačové učebně Troja (PUC) v uterý 1720-1900.

Pro práci v učebně a dolní laboratoři je k dispozici zhruba 12 plovoucích licencí IDL ve verzi 6.4 a 8.3. Další instalace existují na Katedře fyziky povrchů a plazmatu. Od verze 6.1 je součástí IDL volně šiřitelný runtime IDL Virtual Machine, který umožňuje spouštět přeložené aplikace i na strojích bez licence.

Prezentace IDL - Interactive Data Language je velmi kvalitní software pro analýzu dat, vizualizaci a vývoj cross-platform aplikací (Windows, Unix, Mac, VMS, …). V integrovaném vývojovém prostředí IDL zahrnuje nástroje pro všechny typy projektů: od "quick-look", interaktivní analýzy a zobrazení až po velké komerční programové projekty.

Kurz je vhodný pro studenty všech fyzikálních oborů, zejména astronomie, geofyziky, kosmické fyziky, fyziky povrchů a ionizovaných prostředí, počítačového modelování či meteorologie (v těchto disciplinách je IDL častým profesionálním nástrojem). IDL se může stát Vaším nástrojem pro fyzikální praktikum, bakalářskou, diplomovou i disertační práci.

Předpokládají se elementární znalosti z programování v libovolném programovacím jazyce. Základní znalosti použití numerických metod jsou výhodou.

Zápočet bude udělen za vypracování vlastního programu pro zpracování a zobrazení dat (dle zájmu studenta) nebo zpracování přehledové webové stránky na vybrané téma z IDL.

Osnova kurzu:

Další literatura o IDL v anglickém jazyce:

Odkazy na IDL na WWW:

Doplňkové knihovny IDL rutin:

IDL - jak na to?

Zde se postupně objeví jednoduché příklady řešení typických problémků, které studentům dělávají potíže. Netvrdím, že stejná věc nepůjde udělat ještě jinými způsoby, případně efektivněji. Můžete posílat tipy, co by tu mělo být.

Procvičte si IDL:

Tématická cvičeníčka.

Ukázky zápočtových programů:

Témata pro zpracování textu k zápočtu:

K vytištění:

Zásluhou Jana Bilaka jsou také k dispozici tyto stránky přepracované do formátu PDF (stav z 13.12.2004) -

L.Přech, poslední úpravy 7.1.2015