Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


3.3 Tepelná kapacita a měrná tepelná kapacita

Tepelnou kapacitu C definujeme vztahem

eqs/eq_40.gif (3.9)

kde je elementární teplo dodané tělesu a dT přírůstek termodynamické teploty tělesa. Jednotkou této veličiny je J . K-1.

Tepelná kapacita tělesa závisí na jeho hmotnosti, chemickém složení, vnitřní stavbě a na podmínkách, za jakých těleso teplo přijímá. Tepelné kapacity se obecně liší, probíhá-li tepelná výměna za konstantního tlaku nebo objemu.

Uvažujme soustavu, jejíž stav je jednoznačně určen objemem V a termodynamickou teplotou T, což znamená, že platí pro tlak p a vnitřní energii U relace

eqs/eq_210.gif

Teplo dodané tělesu můžeme vyjádřit pomocí prvního termodynamického zákona a vztahu (3.1) ve tvaru

eqs/eq_64.gif (3.10)

Za nejjednodušší děj můžeme považovat děj izochorický (dV = 0). Potom tepelná kapacita CV při konstantním objemu je

eqs/eq_53.gif (3.11)

T epelná kapacita Cp při konstantním tlaku je

eqs/eq_51.gif (3.12)

Tepelné kapacity při konstantním objemu a tlaku se liší. Je to celkem pochopitelné, protože při konstantním objemu těleso nekoná práci, naproti tomu při konstantním tlaku práci koná, takže dodané teplo musí ještě krýt i tuto spotřebu energie.

Ukažme si to na příkladu ideálního plynu. Ze stavové rovnice (2.6) vyplývá V = nRT/p, takže . Vnitřní energie ideálního plynu je pouze funkcí T (viz čl. 5.6), proto .

eqs/eq_49.gif (3.14)

Z toho plyne, že tepelná kapacita C je úměrná hmotnosti m tělesa, a proto se zavádí měrná tepelná kapacita látky, ze které je uvažované těleso.

eqs/eq_39.gif (3.15)

Jednotkou měrné tepelné kapacity je J . kg-1 . K-1.

Měrná tepelná kapacita pevných látek leží mezi 102 J . kg-1 . K-1 až 103 J . kg-1 . K-1. U kapalin jsou v průměru o 1 řád vyšší a dosahují nejvyšší hodnoty u vody (4,182 kJ . kg-1 . K-1 při 20 °C). Plyny mají při pokojové teplotě a za stálého tlaku měrnou tepelnou kapacitu řádově 102 J . kg-1 . K-1 až 103 J . kg-1 . K-1.

Měrná tepelná kapacita není pro látku daného skupenství konstantou, ale závisí na teplotě , ale tato závislost není příliž významná.

eqs/eq_7.gif (3.16)

kde Q je teplo potřebné ke zvýšení teploty tělesa hmotnosti m z teploty T1 na teplotu T2. Pro nepříliš velké teplotní rozdíly se střední hodnoty od hodnot skutečných prakticky neliší, proto budeme používat značky c.

U pevných a kapalných látek se rovněž veličiny cV a cp často nerozlišují a v obou případech se značí písmenem c. Vždy se však touto veličinou rozumí měrná tepelná kapacita za stálého tlaku, která se snadněji experimentálně zjišťuje.

U plynu je rozdíl cp-cV znatelný. Např. pro vzduch je roven 0,29 kJ. kg-1 .K-1. Pro ideální plyn platí tzv. Mayerův vztah

eqs/eq_48.gif (3.19a)

Veličina

eqs/eq_143.gif (3.20)

se nazývá Poissonova konstanta. Protože cp > cV , je vždy > 1.

Uvažujme nyní dvě tělesa tvořící izolovanou soustavu. V čase, kdy soustava vznikla, mělo jedno těleso tepelnou kapacitu c1m1 a teplotu T1, druhé těleso kapacitu c2m2 a teplotu T2 < T1. Za předpokladu, že uvnitř soustavy nedochází ke změně skupenství a ani v ní neprobíhají chemické reakce, dojde po určité době k vyrovnání teplot obou těles na výslednou teplotu T, která leží mezi původními teplotami (T1 > T > T2). Z principu zachování energie vyplývá, že teplo c1m1(T1-T) předané teplejším tělesem tělesu chladnějšímu je rovno teplu c2m2(T-T2), které chladnější těleso přijalo od tělesa teplejšího. Takže musí platit

eqs/eq_37.gif

Tato rovnice se nazývá směšovací nebo také kalorimetrická rovnice .

Pokud tepelnou izolaci uvažované soustavy od okolí, tvoří např. obal směšovacího kalorimetru, jehož vnitřní nádoba s příslušenstvím (teploměr, míchačka) má tepelnou kapacitu C (stanovenou výpočtem nebo častěji experimentálně) a počáteční teplotu T2, pak kalorimetrická rovnice má tvar

eqs/eq_38.gif

Kalorimetrická rovnice umožňuje vypočítat např. měrnou tepelnou kapacitu c1, známe-li c2 a určíme-li měřením veličiny m1, m2, T2, T2,T, resp. C.


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola