Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


3.2 První termodynamický zákon

Uvažujme soustavu, která je ve stavu termodynamické rovnováhy. Označme tento stav (1). Soustava má určitou vnitřní energii U. Ve stavu (1) soustavě dodáme teplo Q (tepelnou výměnou) a vnější síly na ní vykonají práci W. Tím

soustava zvýší svou vnitřní energii o hodnotu U a po jisté době přejde do nového rovnovážného stavu (2).

, zvyšuje se její vnitřní energie U a podle principu zachování energie platí

eqs/eq_264.gif (3.6)

Přírůstek vnitřní energie soustavy se rovná součtu práce W vykonané okolními tělesy působícími na soustavu silami a tepla Q odevzdaného okolními tělesy soustavě.

Uvedená formulace se nazývá první termodynamický zákon .

Přírůstek dU je úplný diferenciál, neboť konečná změna vnitřní energie závisí jen na počátečním a konečném stavu soustavy a nezávisí na cestě, po které se změna děla.

Zobrazit doplňující text

Z matematické formulace prvního termodynamického zákona vyplývají jednoduché závěry v těch případech, kdy je termodynamická soustava buď zcela, nebo částečně izolovaná, popřípadě koná kruhový vratný děj:

  1. Je-li soustava izolovaná, je Q = 0, W = 0 a z (3.5) plyne , čili U1 = U2 . V izolované soustavě zůstává vnitřní energie konstantní bez ohledu na to, zda v ní probíhají jakékoli děje (mechanické, tepelné či jiné).
  2. Je-li soustava adiabaticky izolovaná, je Q = 0 a např. z (3.7) dostáváme . Soustava koná adiabaticky práci na účet své vnitřní energie.
  3. Soustava, u níž nastává pouze tepelná výměna s okolím, nepracuje. Veškeré dodané (odebrané) teplo se projeví jako vzrůst (pokles) vnitřní energie soustavy.
  4. Koná-li soustava kruhový děj, vrací se do stavu, z něhož vyšla (1 2 1). Proto a podle (3.7) je Q = W'. Při kruhovém ději zůstává vnitřní energie konstantní a teplo přijaté soustavou je rovno práci, kterou soustava vykoná.

První termodynamický zákon, který vyjadřuje princip zachování energie, se někdy formuluje v tom smyslu, že nelze sestrojit periodicky pracující stroj, tzv. „perpetuum mobile prvního druhu", který by konal práci bez změny své energie a bez tepelné výměny s okolím.


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola