Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


3.1 Makroskopická práce termodynamické soustavy

Práci proti vnějším silám koná termodynamická soustava tím, že zvětšuje svůj objem. Soustava může ovšem konat práci i jinak, např. podrobíme-li ji vlivu elektrického nebo magnetického pole. V dalším výkladu budeme prací soustavy rozumět pouze mechanickou práci, spojenou s objemovou změnou soustavy , příspěvky jiných forem energie budeme zanedbávat .

Obr. 3-1

Uvažujme nejprve plyn ve válci s pístem (obr. 3-1). Vypočítáme elementární práci vykonanou plynem zvětšením jeho objemu o d V při rovnovážném vratném ději. Tlaková síla plynu na píst má velikost F = pS, kde S je obsah pístu a p tlak plynu. Jestliže se píst posune o vzdálenost dx, vykoná plyn práci W = Fdx = pS dx. Neboli

eqs/eq_81.gif (3.1)

neboť přírůstek objemu dV = S dx.

Obr. 3-2

Uvažujme např., že plyn je uzavřen v pružném obalu, který se vratně roztahuje (obr. 3-2). Práce vykonaná plynem za tlaku p při přemístění elementu plochy obsahu dS na vzdálenost dn podél normály je p dS. dn, kde p dS = dF je velikost tlakové síly. Je-li tlak p podél celého povrchu konstantní (soustava je v mechanické rovnováze), posune se každý element povrchu ve směru normály o vzdálenost dn, čímž se obsah S plochy obalu zvětší na S' (obr. 3-2).

Elementární práce , kterou plyn vykoná, je dána součtem všech příspěvků p dS dn po celém povrchu obsahu S, tedy

eqs/eq_80.gif

Z hlediska použitelnosti tohoto vztahu je nepodstatné, že v obalu je plyn. Nepodstatná je také role existence obalu v uvedeném příkladě. Jeho roli může hrát např. povrch tělesa.

Probíhá-li změna objemu izobaricky (p = konst.), je celková práce vykonaná soustavou

eqs/eq_340.gif (3.3)

Jde-li o děj, při kterém se mění tlak, je celková práce vykonaná soustavou dána vztahem

eqs/eq_336.gif (3.2)

v němž integrační meze Vl a V2 představují objem soustavy na počátku a na konci uvažovaného vratného děje.

Práci vykonanou termodynamickou soustavou nebo práci na soustavě vykonané lze znázornit graficky v p, V diagramu, který vyjadřuje tlak soustavy jako funkci jejího objemu (obr. 3-3).

Vykonají-li při rovnovážném ději vnější síly na soustavě elementární práci dW, a soustava tím přejde ze stavu (1) do stavu (2), pak tato práce je až na znaménko rovna práci dW, kterou vykoná soustava přechodem ze stavu (2) do stavu (1).

Obr. 3-3

Předpokládejme, že z rovnovážného stavu A popsaného objemem V1 a tlakem p1 přejde soustava rovnovážným (vratným) dějem do jiného rovnovážného stavu B . Přechod z A do B je znázorněn křivkou AB. Elementární práce W' je v souladu se vztahem (3.1) znázorněna obsahem vyšrafované plošky. Celková práce W' vykonaná soustavou při přechodu ze stavu A do stavu B je pak podle vztahu (3.2) znázorněna obsahem plochy, která leží pod křivkou AB.

Z p-V diagramu na obr. 3-3 vyplývá, že práce W' je nejen funkcí počátečního a konečného stavu soustavy, ale závisí i na cestě, po níž změna proběhla, tj. na tvaru křivky mezi body A a B. Je tedy práce, stejně jako teplo, veličinou charakterizující děj, jímž soustava prošla.

Z matematického hlediska uvedená skutečnost znamená, že infinitezimální (libovolně malá) veličina (resp. ) není v obecném případě úplným diferenciálem žádné stavové funkce. Proto pro odlišení od úplného diferenciálu používáme značení místo písmene d.


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola