Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


7.4 Pohyb systému s proměnnou hmotností

Mějme izolovanou soustavu hmotných bodů, které všechny mají stejnou rychlost a jejichž celková hmotnost je M. Část soustavy o hmotnosti se za čas oddělí působením vnitřních sil soustavy a získá rychlost různou od rychlosti . Uvažovaný děj vznikne působením vnitřních sil soustavy, soustava jako celek zůstává izolovanou soustavou hmotných bodů a její hybnost se nemění (viz čl.5.6).

Celková hybnost soustavy hmotných bodů, dokud se všechny body pohybují společnou rychlostí , je

rovnice (7,48), (7,48)

kde M je celková hmotnost soustavy. Po rozdělení soustavy část o hmotnosti má hybnost . Hmotnost zbytku soustavy, který se nyní pohybuje společně rychlostí , se změní o , neboť celková hmotnost soustavy se nemění. Hybnost zbytku (zbytek zde však je mnohem větší než oddělená část, protože diferenciál dM budeme pokládat za malou veličinu) soustavy je . Hybnost celé soustavy i s oddělenou zapíšeme v tvaru

rovnice (7,49). (7,49)

Dle zákona zachování hybnosti izolované soustavy musí být (7,48) rovno (7,49) , tedy

rovnice (7,50) (7,50)

Zanedbáme-li nekonečně malou veličinu druhého řádu , můžeme rovnici (7,50) přepsat na tvar

rovnice (7,51). (7,51)

Změny hmotnosti a času vztáhneme k časovému intervalu dt, za který se udály, dostaneme

rovnice (7,52). (7,52)

Rychlost je relativní rychlost oddělené hmotnosti vůči části soustavy, která se společně se pohybuje rychlostí . Relativní rychlost označíme , zrychlení společně se pohybující části soustavy označíme . S těmito symboly můžeme rovnici (7,52) přepsat na tvar

rovnice (7,52). (7,52)

Rovnici (7,52) jsme zatím odvodili pro případ, kdy ubývá hmotnosti společně se pohybující části soustavy. Derivace , a tedy relativní rychlost a zrychlení mají opačný smysl.

Rovnice (7,52) však platí i pro případ, kdy , tj. pro případ, kdy hmotnost části soustavy se společnou rychlostí roste. V tomto případě uvažujeme izolovanou soustavu, která na začátku diferenciálního časového intervalu dt se skládá z elementární hmotnosti dM o rychlosti a z části o hmotnosti M pohybující se rychlostí a na konci časového intervalu dt se celá hmotnost soustavy M+dM pohybuje společnou rychlostí . Ze zákona zachování hybnosti plyne v tomto případě rovnice

rovnice ,

která je stejná jako rovnice (7,50) . Úprava na rovnici (7,52) je pak již shodná s úpravou provedenou v předcházejícím případě, kdy bylo .

Rovnice (7,52) umožňuje zjistit (ovšem musíme řešit diferenciální rovnici) zrychlení části soustavy, která má rychlost , když známe počáteční hmotnost této části soustavy, rychlost , jakou se její hmotnost mění a relativní rychlost , jakou ji ubývající hmotnost opouští či jakou se k ní přidává. V rovnici (7,52´) se vyskytují pouze veličiny, které se vztahují k společně se pohybující části uvažované soustavy hmotných bodů.

Rovnici (7,52´) lze užít k řešení takových problémů, jako je stanovení pohybu rakety, pohybu kapky padající v prostředí, kde její hmotnost se zvětšuje kondenzací par, pohybu nádob s vytékající kapalinou apod. Relativní rychlost je rychlost, jakou vystřelené plyny opouštějí raketu počítaná vůči raketě. U kapky je to rychlost, jakou se kapka pohybuje vůči prostředí, z kterého na ní kondenzují páry. U nádoby s kapalinou je to výtoková rychlost kapaliny počítaná vůči nádobě.

Společně se pohybující část soustavy hmotných bodů je v uvedených příkladech lokalizovaná v jednou místě. Budeme ji nazývat systémem s proměnnou hmotností . Když na takový systém působí ještě vnější síla , zrychlení systému způsobené touto silou, , se přičte k zrychlení danému rovnicí (7,52) . Označíme-li výsledné zrychlení písmenem , dostáváme pohybovou rovnici systému s proměnou hmotností, tzv. rovnici Meščerského:

rovnice (7,53). (7,53)

Výraz v rovnici (7,53) bývá uvažován jako síla a jedná-li se o případ, kdy , bývá tato síla nazývána reaktivní silou. U raket se používá též názvu tažná síla.

Uvedeme některé závěry o pohybu raket. Pro jednoduchost zanedbáme vliv vnější síly , vyjdeme tedy z rovnice (7,52) . Předpokládáme-li stálou rychlost úbytku hmotnosti a stálou relativní rychlost zplodin hoření vystřelovaných z rakety, plyne z rovnice (7,52´) , že , kde je konstantní vektor. Jelikož hmotnost rakety s časem ubývá, zrychlení rakety za uvedených podmínek s časem roste. Vyjdeme-li z rovnice (7,52) , přesněji z původního tvaru (7,51) , můžeme určit velikost konečné rychlosti rakety , známe-li hmotnost rakety před startem, velikost relativní rychlosti u vystřelovaných plynů a konečnou hmotnost rakety po vyhoření veškerého paliva. Podrobný výpočet provedený např. v [20], kap.6 dává

rovnice (7,54). (7,54)

Poměr , na kterém dosažená konečná rychlost rakety podstatně závisí, se nazývá Ciolkovského číslo.

Rovnice (7.54) platí i pro výpočet zvýšení rychlosti vyhořením -tého stupně vícestupňové rakety. Stačí nahradit výraz na levé straně rovnice (7.54) rozdílem rychlostí . Hmotnost v tomto případě značí hmotnost před zažehnutím uvažovaného stupně rakety a hmotnost po jeho vyhoření.


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola