Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


2.2 Vztah mezi napětím a rychlostí deformace, viskózní látky

Při pohybu tekutin se jejich deformace mění s časem. Příklad pohybu, při kterém se deformace neustále mění, jsme probrali v čl. 1.3, kde jsme též ukázali, že k popisu takového pohybu je vhodnější užít tenzor rychlosti deformace než tenzor deformace . V předešlém studiu [2] jste podrobněji probrali model dokonalé kapaliny a dokonalého plynu. O dokonalé kapalině se předpokládá, že je nestlačitelná, o dokonalém plynu, že je stlačitelný a pro obě dokonalé tekutiny se předpokládá nulová viskozita. V [2] se viskozita nazývá vnitřním třením a není blíže určená. Co budeme viskozitou přesně rozumět, vysvětlíme dále v tomto článku.

 

Představa dokonalé tekutiny je vhodná k popisu základních mechanických jevů v tekutinách. Podrobněji se tímto modelem budeme zabývat v kap .4 a 5. Podobně jako model tuhého tělesa probraný v I ani modely dokonalých tekutin neberou v úvahu materiálové zvláštnosti látek. V rovnicích odvozených na jejich základě se vyskytuje jen celková hmotnost tělesa nebo hustota látky. Materiálové konstanty určující deformační chování látek chybí. Proto model tuhého tělesa a modely dokonalých tekutin obvykle do reologické klasifikace látek nezařazujeme[*]. Reologicky jsou z modelů tekutin zajímavé až ty, které uvažují nenulovou viskozitu reálných látek. Mluvíme o viskózních látkách. Většina viskózních látek jsou tekutiny a z nich výraznější viskózní vlastnosti mají kapaliny. Proto se pro viskózní látky užívá též názvů viskózní tekutiny a viskózní kapaliny.

 

Nejjednodušším předpokladem o vlivu viskozity na proudění tekutiny je předpoklad o přímé úměrnosti mezi libovolnou složkou deviátoru rychlosti deformace a odpovídající složkou deviátoru napětí (viz (2,24) )

rovnice 2_47. (2,47)

Rovnice (2,47) , jejíž tvar je analogický rovnici (2,42) , se nazývá Newtonovým zákonem pro proudění viskózní tekutiny nebo stručně Newtonův viskózní zákon. Tato rovnice je charakteristickou reologickou rovnicí newtonovské látky. Konstantu h vystihující viskózní vlastnosti tekutiny nazýváme viskozita. Pro odlišení od výrazu nazývaného kinematickou viskozitou ( r je hustota látky) se pro viskozitu užívá i název dynamická viskozita. Způsob měření viskozity je popsán např. v [6].

 

 

Význam rovnice (2,47) bývá obvykle objasňován na proudění popsaném rovnicemi (1,65) a znázorněném na obr.3, který zde překreslujeme s poněkud obměněným značením (obr.26). Rychlost , s jakou se mění velikost rychlosti v od desky P1 k desce P2, je úměrná ve-likosti T vektoru smykového napětí působícího na desce P2 (pevná deska P1 musí být držena nejméně silou , kde S je plocha desky). Konstanta úměrnosti mezi gradientem rychlosti a velikostí napětí T je rovna převrácené hodnotě viskozity ;

rovnice .

V souřadnicové soustavě zvolené na obr.26 je velikost rychlosti v rovna složce vektoru rychlosti a společná hodnota je funkcí pouze souřadnice , tedy . Velikost napětí T je rovna složce tenzoru napětí. Poslední rovnici můžeme tedy přepsat na tvar

rovnice 2_47´. (2,47´)

Přihlédneme-li k rovnici (1,65) , dle které a rovnici (1,71) , dostáváme konečně

rovnice 2_48. (2,48)

Jelikož při zvoleném způsobu popisu proudění z obr.26 jsou jedinými nenulovými složkami tenzoru rychlosti deformace a jedinými nenulovými složkami tenzoru napětí, jsou tyto složky také jedinými nenulovými složkami deviátoru tenzoru rychlosti deformace a deviátoru napětí (srov. úvahy mezi rovnicemi (2,38) a (2,39) ). Rovnice (2,47) je tedy rozšířením rovnice (2,48) na obecný případ proudění, kdy předpokládáme, že vztah typu (2,48) platí mezi každou dvojicí složek se stejnými indexy deviátoru napětí a deviátoru rychlosti deformace.

 

Dále v této kapitole budeme vynechávat slovo deviátor a indexy značící složky deviátorů, abychom dosáhli jednoduššího vyjadřování. Např. o deviátoru rychlosti deformace budeme mluvit jako o rychlosti deformace a o deviátoru napětí jako o napětí. Rovnici (2,47) pak stručně zapíšeme jako

rovnice 2_49, (2,49)

když pro deviátor napětí vzhledem k tomu, že vyjadřuje smykové napětí, užijeme označení t.

 

Dle rovnice (1,37) platí pro z rovnice (2,47´) vztah

rovnice 2_50, (2,50)

do kterého jsme v druhé rovnici zavedli úhel smyku (srov. s textem odstavce před definicí hookovské látky - rov. (2,6) ). Zavedeme-li dle (2,50) do rovnice (2,49) časovou derivaci úhlu smyku, dostaneme její další často užívaný tvar

rovnice 2_51. (2,51)

Newtonovská látka (newtonovská kapalina) je látka, pro kterou rychlost deformace je přímo úměrná napětí. Tuto závislost vyjádříme charakteristickou reologickou rovnici

rovnice 2_52, (2,52)

graficky ji vyjádříme přímou úměrností a jako model pro tuto závislost zvolíme píst s připsanou hodnotou viskozity h vystihující odpor pístu proti pohybu jednotkovou rychlostí (viz obr. 27).

 

Přímá úměrnost mezi rychlostí deformace a napětím odpovídající rovnici (2,56) je v dobrém přiblížení splněna pro plyn za běžných podmínek, pro vodu, líh, benzen a mnoho dalších nízkomolekulárních látek. Takové látky lze pokládat za newtonovské a k vystižení jejích viskózních vlastností stačí udat jedinou materiálovou konstantu - viskozitu h. Existuje však řada látek, jejichž viskózní chování tak jednoduše popsat nelze. Ty označujeme jako nenewtonovské a budeme se jimi zabývat v následující stati.

 

 


2.2.1 Nenewtonovské látky

Nenewtonovské viskozitní chování vykazují např. roztoky a taveniny makromolekulárních látek, jakými jsou laky, asfalty, různé tělní kapaliny apod., různé směsi užívané ve stavebnictví a v potravinářství, ropa, kaly a řada dalších látek.

 

Na obr.28 je grafem č.1 znázorněna závislost rychlosti deformace na napětí t pro newtonovskou látku, grafy č. 2, 3 a 4 udávají stejnou závislost pro různé druhy nenewtonovských látek. Rychlost deformace není pro nenewtonovské látky úměrná napětí - nebo obecněji není lineární funkcí napětí - , a proto nenewtonovským viskózním látkám říkáme též nelineárně viskózní látky.

 

Podobně jako chování nelineárně elastických látek (viz grafy na obr.24 a 25) i chování nelineárně viskózních látek je přesně popsáno pouze, známe-li průběh celé křivky

. (2,53)

Závislost , případně inverzní závislost , se nazývají rovnicemi toku dané látky. Pro praktické úkoly je nutno skutečnou rovnici toku i pro nenewto-novské látky aproximovat jednoduchými funkcemi, jejichž konstanty charakterizují v daném přiblížení reologické chování skutečné látky. Jednou z nejznámějších rovnic toku aproximujících chování nenewtonovských látek je rovnice Ostwaldova -deWaaleova

. (2,54)

Tato rovnice vystihuje chování látky dvěma konstantami n a . Konstanta je opatřena hvězdičkou, protože pro má jiný fyzikální rozměr než viskozita h. Pro splývá rovnice (2,54) s rovnicí (2,52) . Mocninná funkce (2,54) zřejmě umožní přijatelně vystihnout chování látek odpovídající grafům č.2 a 4 na obr.28. Pro graf č.2 bude exponent n rovnice (2,50) větší než 1 , pro graf č.4 bude tento exponent menší než jedna . Graf č.3 z obr.28 zřejmě závislostí tvaru (2,54) aproximovat nelze. Jak lze postupovat v takovýchto složitějších případech další poučení o chování nenewtonovských látek lze získat např. v [22], [23].

 

Rychlost deformace látky nemusí být pouze funkcí smykového napětí t, ale i doby, po kterou smykové napětí působí. Zvětšuje-li se rychlost deformace s dobou působení stálého smykového napětí, mluvíme o tixotropní látce, zmenšuje-li se rychlost deformace s dobou působení napětí, mluvíme o reopexní látce. Tixotropního chování se snaží výrobci dosáhnout u některých laků; tixotropní lak se po delším působení štětce snáze roztírá, po skončení roztírání nestéká.

 


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola