Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


5.1 Úvod

V této kapitole si popíšeme některé principiální zapojení obvodů používaných při analogovém zpracování výsledků měření. Jako aktivní prvek se v těchto obvodech používá zejména operační zesilovač v různých formách.

V následujících odstavcích budou proto popsány některé aplikace operačního zesilovače v obvodech pro analogové zpracování signálu, jako jsou funkční měniče, obvody pro integraci a derivaci, základní aritmetické operace a některá další použití operačního zesilovače v měřící technice.

5.1.1 Operační zesilovač

Operační zesilovač byl původně používán jako základní jednotka analogových počítačů, diferenciálních analyzátorů. V posledních letech s rozvojem hybridních a později monolitických integrovaných obvodů se stal operační zesilovač samostatnou jednotkou, elektronickým prvkem. Operační zesilovač používaný ve fyzikálním měření nemusí být ovšem pouze v monolitické formě, ale může být buď v hybridní formě nebo dokonce sestaven z diskrétních prvků.

Vedle použití operačních zesilovačů v analogových počítačích, kde byl hlavně používán pro základní aritmetické operace sečítání, odečítání, dělení a násobení a rovněž pro integraci analogových signálů, se dnes používá i v řadě elektronických obvodů jako jsou stejnosměrné i střídavé zesilovače, komparátory, elektronický vzorkovací obvod (vrátka, gate), klopné obvody, aktivní filtry, převodníky z analogového signálu na číselnou hodnotu a naopak.

V této kapitole vzhledem k všestrannému použití operačních zesilovačů budou podány jeho základní vlastnosti s ohledem na jeho možné fyzikální aplikace.

Operační zesilovač je v podstatě širokopásmový zesilovač se stejnosměrným vstupem, s velkým vstupním odporem Ri řádu stovky kW až několika MW , s malým výstupním odporem řádu 100 W a velkým zesílením větším než 104.

Jeho schematická značka je na obr. 5.1.

 

obr. 5.1.

Operační zesilovač má dva vstupní obvody: invertující a neinvertující. Při zavedení signálu na invertující vstup se na výstupu operačního zesilovače objeví signál v opačné fázi, zatímco při přivedení signálu na neinvertující vstup je signál na vstupu a výstupu operačního zesilovače ve fázi.

5.1.2 Pojem ideální operační zesilovač

Pro další úvahy si pro jednoduchost zaveďme pojem ideálního operačního zesilovače, jehož parametry definujeme takto:

Zesílení zesilovače A a vstupní odpor Ri jsou nekonečně velké. Výstupní odpor Rv je nulový. Předpokládá se, že ideální operační zesilovač nemá ofset ani drift. Ofsetem rozumíme nenulový výstupní signál při zkratovaných a uzemněných vstupních svorkách a driftem změnu ofsetu s časem a teplotou. Rovněž vliv součtového signálu je nulový, tj. činitel potlačení součtového signálu H ® Ą. Ideální operační zesilovač zesiluje rovněž rovnoměrně signály všech frekvencí včetně nulové; je to tedy stejnosměrně vázaný zesilovač. Všechny uvedené veličiny a pojmy budou probrány postupně v této kapitole; zde jsou uvedeny jedině z důvodů úplné definice ideálního operačního zesilovače.

Nejdříve si vybudujeme teorii ideálního operačního zesilovače a pak si ukážeme na některé odchylky, které jsou způsobeny odchylkami parametrů reálného operačního zesilovače od zesilovače ideálního. Jako zesilovač s velkým zesílením není operační zesilovač prakticky použitelný bez záporné zpětné vazby. Teorie ideálního operačního zesilovače je tak v podstatě teorií jeho zpětné vazby.

5.1.3 ZapojenĂ­ s invertujĂ­cĂ­m vstupem

Zapojení zpětné vazby s invertujícím vstupem je na obr.5.2.a. Z obr. 5.2.a. je patrno, že pro proudy is, i1 a i0 platí výrazy:

obr. 5.2.a

.

Pro ideální operační zesilovač je Ri ® Ą ; pak is = 0 a i1 = io.

Pak , (5.1)

kde

U ideálního operačního zesilovače vzhledem k tomu, že |A| ® Y , je Ei ® 0 a

.

Obdobně s pomocí operátorů můžeme psát pro obecné impedance Z0(p) a Z1(p)

. (5.2)

obr. 5.2.b

Jako příklad pro použití vztahu (5.2) probereme integrační obvod, jehož základní zapojení je patrno na obr. 5.2.b.

Z obr. 5.2.b plyne, Ĺže operĂĄtorovĂŠ impedance

a ;

a originål je dån výrazem

dt

Vstupní impedanci Zvstup pro zapojení operačního zesilovače se zpětnou vazbou s invertujícím vstupem vypočítáme tak, že nejdříve vypočteme impedanci v součtovém bodě S.

(5.3)

U ideálního OZ je Rs ® 0 vzhledem k tomu, že | A |® Ą. Vstupní impedance se blíží R1, Zvstup ® R1. Obraťme nyní pozornost na zapojení s neinvertujícím vstupem.

5.1.4 ZapojenĂ­ s neinvertujĂ­cĂ­m vstupem

Schematicky je zapojení patrno na obr. 5.3. Obdobným způsobem jako v případě neinvertujícího vstupu obdržíme:

Pro ideální zesilovač opět vzhledem k tomu, ze |A| ® Ą je Ei ® 0 a tedy

obr. 5.3

Vstupní impedance pro zapojení s neinvertujícím vstupem je velmi vysoká, Zvstup  ®  Ą . Přejděme nyní z ideálního operačního zesilovače na případ reálný, kdy Ri, Rv, A mají konečné hodnoty. Dále je nutné u reálného operačního zesilovače uvažovat jeho drift, ofset, vliv součtového signálu a frekvenční charakteristiku. V dalším budou proto postupně probrány některé změny způsobené odchylkami parametrů reálného operačního zesilovače od ideálního.

5.1.5 Vliv konečného vstupního odporu zesilovače a koeficientu zesílení

V případě, že Ri je konečné, nelze proud tekoucí vstupem zesilovače is zanedbat a výraz (5.1) přejde ve vztah

(5.4)

Vezmeme-li v úvahu, že E0 = - A.Ei, dostaneme po úpravě výraz:

takĹže:

(5.5)

kde faktor b je dån výrazem

Vypočteme si napětí vytvořené na vstupu operačního zesilovače Ei jestliže uvažujeme obvod zpětné vazby jako dělič. Jestliže uvažujeme i vstupní odpor operačního zesilovače Ri dostaneme:

Odtud vypočteme poměr napětí

tj. ,

koeficient b je tedy koeficientem děliče vytvořeného zpětnou vazbou. Je tedy

E0 = (vztah pro ideĂĄlnĂ­ OZ). ,

kde A je zesílení zesilovače a b je koeficient zpětné vazby z výstupu na vstup zesilovače. Jestliže vezmeme v úvahu i výstupní odpor operačního zesilovače Rv a zatěžovací odpor RL zesilovače dostaneme

,

kde

pro m < < 1 platĂ­

 

Veličina m představuje chybu při zesílení u reálného operačního zesilovače. Jako příklad si uvedeme operační zesilovač mající tyto parametry: A = 105, Ri = 100 kW , Rv = 100 W .Hodnoty obvodových prvků: R1=10 kW , Ro= 10kW , RL = 10 kW. tj. relativní chyba vzhledem k ideálnímu operačnímu zesilovači je e r = 0,12 %.

5.1.6 Vstupní impedance reálného operačního zesilovače

Vstupní impedance Z vstup zapojení OZ s invertujícím vstupem je dåna výrazem (srovnej se vztahem (5.3)).

; (5.6)

odhadněme velikost druhého členu na pravé straně výrazu (5.6). Pro typické zapojení, kde zpětnovazební odpor je Ro ~ 104 - 105 W a zesílení A ~ 104 - 106 pak platí

.

To znamená, že prakticky lze druhý člen na pravé straně výrazu (5.6) ve většině případů zanedbat a vstupní impedance je určena odporem (resp. impedancí) R1 (resp.Z1) jako v případě ideálního operačního zesilovače.

Dynamický vstupní odpor Rvstup v zapojení s neinvertujícím vstupem u reálného operačního zesilovače vypočteme ze změny napětí o D E2 změny vstupního proudu D J vstup ze vztahu

.

Určíme nejprve D Jvstup . Změna výstupního napětí D Eo , která je vyvolaná změnou vstupního napětí o D Ei:

změna D Jvstup je pak dána vztahem

(5.7)

Jako příklad uvedeme zesilovač, který má zesílení se zpětnou vazbou rovné 100, A ~  104, Ri ~  40 kW .

Pak ~ 100

a ze vztahu (5.7) plyne, že dynamický vstupní odpor reálného operačního zesilovače v zapojení s neinvertujícím vstupem je

Rvstup ~ 4 MW .

Jestliže je třeba ještě zvýšit vstupní odpor neinvertujícího vstupu, je možné užít zapojení známé pod názvem ”bootstrapping”. Principiální zapojení je patrno z obr. 5.4. Metoda spočívá v tom, že část výstupního signálu vedeme ve stejné polaritě na neinvertující vstup, čímž hradíme část proudu na vstup zesilovače, tj. zavádí se slabá kladná zpětná vazba. Kladná zpětná vazba má za následek, že proud na vstupu operačního zesilovače poklesne a. vstupní odpor Rvstup se zvýší.

obr. 5.4

Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola