Prednásky

 

  Následující řádky jsou určeny hlavně začínajícím studentům na naší katedře, případně zájemcům o studium, kteří si ještě nejsou zcela jisti jakou katedru by poctili svojí přítomností a rádi by zjistili co by je případně na KEVF mohlo čekat. Dovolili jsme si proto lehce nastínit průběh našeho seznamování se se světem fyziky povrchů, tak jak nám byl představen na přednáškách a pracovištích naší katedry.

První seznámení se s naším studijním programem proběhlo na přednášce „Metody přípravy povrchu pro fyzikální elektroniku“, označení ve studijním plánu EVF075, kde nás pan profesor Matolín (který je zároveň vedoucím naší katedry) seznámil se správnou definicí povrchu, se základními ději na površích, strukturou povrchů a základními metodami diagnostiky povrchů, o některých z nich se můžete také dočíst na těchto stránkách. Část studijního textu je uvedená zde , obrázky promítané během přednášky tady. Tato přednáška nám kromě názorných představ o površích pomohla rozhodnout, jaké diplomové práci se budeme věnovat (nabídka našich diplomových prací je pro představu zde).

Více teoreticky zaměřená přednáška o pevných látkách ve třetím ročníku nese název Teorie pevných látek FPL063, v naší době přednášená panem docentem Štefanem Zajacem. Je to přednáška, jak již název napovídá, nikoli zaměřená čistě na povrchy, ale na pevné látky obecně, posluchači se na ní dozví spoustu zajímavých věcí o pevných látkách z hlediska jejich struktury, o dějích v pevných látkách jako jsou kmity krystalových mřížek, vedení tepla v pevných látkách, pohyb elektronu v pevné látce, a mnoho dalších, viz sylabus. Stručný záznam této přednášky je zde. Upozorňujeme že této přednášce předchází intenzivní kurs vysokoškolské matematiky a několik přednášek z kvantové mechaniky, takže pokud těm obrázkům tajemných znaků v textu moc nerozumíte, neděste se, to přijde časem samo J.

V dalším semestru následuje předmět Elektronová spektroskopie EVF020 pana doktora Jiřího Pavlucha. Zde je podrobně vyložena teorie k základním fyzikálním metodám zjišťování struktury povrchu pomocí jeho interakcí s elektrony, jako je AES, XPD, EELS, LEED, RHEED, XPS, a další, dále funkce jednotlivých druhů detektorů, je to jedna z fundamentálních přednášek kterou musí projít každý kdo se chce stát experimentálním fyzikem v našem oboru.

Teoreticky zaměřená přednáška je Elektronika pevných látek EVF002, naší skupině ji přednášel pan doktor Václav Nehasil, týká se jednotlivých procesů probíhajících v pevných látkách z hlediska vedení proudu, je zde podrobně probraná struktura energetických pásů v jednotlivých druzích pevných látek z hlediska jejich vodivosti, jevy na rozhranní dvou pevných látek, vznik a struktura polovodičů, teplotní závislosti jejich vlastností a mnoho dalšího. To je vše díky předchozím znalostem, kterých mohl posluchač dosáhnout při předchozím studiu, podáváno ve velmi srozumitelné formě.

Tady zatím končí malý nástin našeho studia, bude samozřejmě časem doplňován až budeme mít za sebou další přednášky týkající se povrchů pevných látek. V tomto nástinu nejsou zahrnuty ostatní nezbytné přednášky, bez jejichž absolvování by bylo nemyslitelné domnívat se, že by se člověk mohl stát úspěšným vědeckým pracovníkem v tomto oboru, jako je Fyzika vakua, Vakuová technika a Vakuové systémy, Matematika pro fyzikální elektroniku, Elektronické obvody, Kybernetizace experimentu a mnoho dalších, jejich neuvedením v žádném případě nesnižujeme jejich význam, jen přímo nesouvisí se strukturou povrchu a fyzikálními ději na něm probíhajícími.

Bez jejich znalosti se člověk daleko nedostane, pro čistý povrch je nezbytné „vyrobit“ dostatečně vysoké vakuum, průběh experimentu a sběr experimentálních dat je řízen výpočetní technikou a při zpracování dat se člověk bez vhodného matematického aparátu neobejde.

Ať už tedy na naší katedře studujete, případně se pro studium rozhodujete a nebo ne, úspěšný průběh studia, radost z nově nabytých poznatků a hodně štěstí celkově vám přejí

Autoři


Copyright (c) 2004 KEVF. All rights reserved.

kevf(at)email.cz