Vítejte na mé stránce

  Úvod Životopis Věda Výuka Vize'05 Vize'08  
fotka  

Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.

Skupina kosmické fyziky,
Katedra fyziky povrchů a plazmatu, Fyzikální sekce,
Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlovy v Praze

email: zdenek.nemecek@mff.cuni.cz
tel: +420 221 912 301, fax: +420 284 685 095
adresa: KFPP MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8, 180 00
  fotka
 

Matematicko-fyzikální fakulta v letech 2008–2012

Domnívám se, že Matematicko-fyzikální fakulta si v posledních třech letech upevnila své postavení špičkového pedagogického pracoviště a jedné z nejvýznamnějších vědeckých institucí v celé České republice. Toto postavení zavazuje všechny pracovníky fakulty a zvláště její nové vedení, aby neusnuli na vavřínech a udělali vše pro to, aby bylo možno předchozí slova vztáhnout i na měřítka evropská. Pro pedagogy a vědecké pracovníky to znamená dělat svoji práci pokud možno ještě lépe a vedení jim proto musí vytvořit podmínky a odstínit negativní vlivy neustálých změn způsobu financování a hodnocení jak vědecké, tak pedagogické činnosti. Těchto změn nebude málo. Připravuje se novela zákona o vysokých školách a novela zákona o financování vědy a obě by měly vstoupit v platnost v příštích dvou letech. Programové financování větších investičních akcí, které umožnilo rekonstrukci budov na Malé Straně, v Karlíně a částečně i na Karlově bude ukončeno a není jasné, zda se v jeho rámci podaří zahájit rekonstrukci Katedrového objektu v Tróji. Vážným problémem je i nástup populačně slabších ročníků, který hrozí dalším úbytkem studentů. Zrušení přijímacích zkoušek do bakalářského studia bylo posledním možným krokem extenzivní povahy, nyní je třeba se zamyslet nad aktivní strategií.

Nové vedení fakulty se musí soustředit zejména na následující oblasti:

  1. Studijní problematika
    1. Vyhodnotit pozitivní i negativní dopady zrušení přijímacích zkoušek a v případě potřeby provést odpovídající korekci.
    2. Na základě zkušeností získaných v dosavadním průběhu bakalářského a navazujícího magisterského studia optimalizovat studijní plány těchto programů.
    3. Dokončit akreditaci studijního oboru Aplikovaná fyzika, v případě potřeby uvažovat i o zavedení obdobných oborů v rámci dalších programů.
    4. Definovat podmínky pro zapojení absolventů našich "aplikovaných" bakalářských oborů a absolventů příbuzných studijních programů do magisterského studia.
    5. Zabezpečit hladký přechod z tříletých na čtyřleté doktorské programy. V souladu s akreditací rozšiřovat možnosti pro pobyty studentů na zahraničních pracovištích.
    6. Věnovat přiměřenou pozornost rozvoji studia v cizích jazycích, hledat možnosti integrace výuky v angličtině do českých studijních programů.
    7. Rozšiřováním elektronických služeb informačního systému snižovat na nezbytné minimum administrativní zátěž pracovníků spojenou s organizací studia.
    8. Hledat způsoby motivace studentů k aktivnějšímu přístupu k hodnocení kvality výuky.
  2. Vědecko-výzkumná činnost
    1. Zapojit se do přípravy kritérií pro hodnocení vědecké činnosti s cílem odstranit nedokonalosti, postihující pracoviště fakulty.
    2. Motivovat pracovníky k takové korekci publikačních návyků, která bude maximalizovat hodnocení vědecké činnosti fakulty.
    3. Rozšiřovat a podporovat zapojení fakultních pracovišť do nově připravovaných projektů vědecké infrastruktury v České republice.
    4. Rozšiřovat účast fakulty v evropských projektech.
    5. Podporovat zapojení do práce v mezinárodních výzkumných centrech (např. ELETTRA, CERN, ILL) a aktivně vyhledávat možnosti pro rozšiřování těchto aktivit, zejména v souvislosti s výstavbou dalších center v nových státech EU (viz ESFRI Roadmap).
    6. Zintenzívnit mezinárodní výměny pracovníků a studentů, využívat k tomu všech dostupných forem.
  3. Personální a mzdové záležitosti
    1. Snažit se o soustavný růst mezd pracovníků fakulty ve všech kategoriích.
    2. Usilovat o zabezpečení maxima základních úkolů fakulty ve výuce i při řešení výzkumných záměrů kmenovými zaměstnanci, pracovníky jiných institucí využívat pouze v nejnutnější míře.
    3. Vyhodnotit využívání prostředků sociálního fondu, v případě možnosti navrhnout další úpravu kritérií pro příspěvky k důchodovému nebo životnímu pojištění.
    4. Usilovat o soustavné zvyšování kvalifikace pracovníků fakulty.
    5. Systematicky pečovat o optimalizaci věkové struktury pracovníků, mimo jiné i vypisováním výběrových řízení na místa mladých odborných asistentů.
  4. Ekonomické záležitosti
    1. Zachovat současnou autonomii odborných sekcí při přiměřené míře vzájemné solidarity a spolupráce.
    2. V souvislosti s měnícími se podmínkami průběžně dolaďovat metodiku sestavování rozpočtu s důrazem na optimální využití fondů.
    3. Věnovat systematickou pozornost přípravě novel zákona o financování vědy a zákona o vysokých školách a včas přijmout nezbytná opatření pro hladký přechod na nové způsoby financování.
    4. V případě, že v průběhu volebního období vstoupí Česká republika do eurozóny, zabezpečit tento přechod.
    5. Dokončit metodiku pro začlenění projektů všech typů do struktury financování.
    6. Rozšiřovat aktivity v doplňkové činnosti fakulty.
    7. Pokusit se využít současných zdrojů investičního financování k dokončení rekonstrukce všech budov fakulty.
    8. Sledovat vývoj metodiky programového financování a přizpůsobit mu investiční politiku.
  5. Rozvoj fakulty
    1. Dokončit základní rekonstrukce všech objektů fakulty, usilovat o trvalé zvyšování kvality pracovního prostředí.
    2. Provést úpravy všech pozemků, které má fakulta ve správě, na Karlově ve spolupráci s Přírodovědeckou a 1. lékařskou fakulto a Městskou částí Praha 2.
    3. Spolu s Přírodovědeckou a 1. lékařskou fakultou pokračovat v přípravě plánované výstavby Biocentra a Centra globálních změn v areálu Albertov.
    4. Ve spolupráci s Přírodovědeckou a 1. lékařskou fakultou usilovat o další rozvoj areálu Albertov, iniciovat fakultní diskusi na toto téma.
    5. Průběžně inovovat vybavení učeben a počítačových laboratoří.
    6. Rozšířit maximálně služby poskytované prostřednictvím webu, k tomuto účelu inovovat formu i obsah stávajících stránek.
  6. Provozní záležitosti
    1. Pravidelně vyhodnocovat efektivitu práce účelových zařízení.
    2. Věnovat systematickou pozornost odstraňování běžných provozních závad.
  7. Vnější vztahy
    1. Usilovat o zlepšení koordinace výuky mezi fakultami Univerzity.
    2. Usilovat o maximální zastoupení fakulty v orgánech zabývajících se řízením a hodnocením výuky a vědecké činnosti.
    3. Zintensivnit spolupráci se středními školami, hledat netradiční formy jako interaktivní laboratoře, fakultní školy apod.
    4. Navrhnout a realizovat systém webových stránek určených pro laickou i odbornou veřejnost.