Vítejte na mé stránce

  Úvod Životopis Věda Výuka Vize'05 Vize'08  
fotka  

Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.

Skupina kosmické fyziky,
Katedra fyziky povrchů a plazmatu, Fyzikální sekce,
Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlovy v Praze

email: zdenek.nemecek@mff.cuni.cz
tel: +420 221 912 301, fax: +420 284 685 095
adresa: KFPP MFF UK, V Holešovičkách 2, Praha 8, 180 00
  fotka
 

Můj pohled na budoucnost fakulty

Zkušenosti, které jsem za 35 let práce na fakultě, z toho téměř 6 let v jejím vedení, mne vedou k následujícímu nástinu nejdůležitějších problémů, které bude třeba řešit v nejbližší budoucnosti.

Nikdo nepochybuje o tom, že Matematicko-fyzikální fakulta má dobré jméno a pověst v České republice i v zahraničí. Je to dáno nejen vysokou úrovní pedagogické a vědecké práce všech pracovníků fakulty, ale i moudrou a uvážlivou prací jejího vedení v posledních patnácti letech, kdy společenská situace umožnila, aby fakulta mohla směr svého vývoje podstatným způsobem ovlivnit. Nebyla to práce lehká, bylo třeba se napřed vypořádat s minulostí, poté se zanedbaným stavem budov a přístrojového vybavení a v posledních letech i s následky přírodní katastrofy. Se všemi těmito úkoly se předchozí i stávající vedení vypořádala se ctí. Rekonstrukce historických budov je před dokončením, přístrojové vybavení se postupně dostává na úroveň srovnatelnou s laboratořemi ve světě a po povodních jsou zasažené objekty v lepším stavu než jsme vůbec mohli doufat. Za daleko větší úspěch je možno ale považovat, že se podařilo na fakultě vytvořit přátelskou a činorodou atmosféru, která láká mladé pracovníky.

Hlavním úkolem nového vedení bude tedy pokračovat v nastoupené cestě. Nebude to úkol jednoduchý, protože vnější okolnosti se průběžně mění způsobem kladoucím rostoucí nároky na řídící a koordinační práci. Skokově rostoucí podíl programového financování ztěžuje nejen ekonomické plánování, ale i organizaci výuky, nástup populačně slabších ročníků hrozí úbytkem studentů a stále komplikovanější procedury schvalování investičních záměrů ohrožují zdárné dokončení rekonstrukce budov.

Zhodnocení let 2005-2008

Tříleté funkční období je poměrně krátké na provedení zásadnějších změn a zcela nedostatečné na posouzení jejich důsledků. Přesto se pokusím alespoň stručně charakterizovat vývoj, kterým fakulta v posledním období prošla. Základní ideou programového prohlášení, se kterým vedení vstoupilo do funkce v září 2005, bylo zachovat a pokud možno ještě upevnit do jisté míry výsadní postavení, které fakulta mezi českými vysokými školami má. K tomuto cíli sloužil i nástin problémů, rozdělený do několika oblastí.

Aby nové vedení mohlo dále řídit chod fakulty ku prospěchu jejího dalšího rozvoje, je nutno se soustředit zejména na následující oblasti:

  1. Studijní problematika
    1. Zajistit bezproblémový průběh posledního ročníku bakalářského studia včetně jeho ukončení a hladký přechod prvních bakalářů do magisterského studia.
    2. Vytvořit podmínky pro zapojení absolventů bakalářských programů z příbuzných studijních programů do našeho magisterského studia.
    3. Systematicky zvyšovat úroveň a efektivitu doktorského studia.
    4. Věnovat přiměřenou pozornost dalším formám vzdělávání - celoživotní vzdělávání, distanční formy vzdělávání.
    5. Maximálně využívat pro financování těchto doplňkových aktivit vzdělávací programy MŠMT.
    6. Rozvíjet dále studijní informační systém, integrovat do něj doktorské studium.
    7. Snížit na nezbytné minimum administrativní zátěž pracovníků spojenou s průběžnými akreditacemi.

    V průběhu uplynulých třech let byly postupně upravovány studijní předpisy. Základním impulsem byla novela zákona o vysokých školách, ale do nových předpisů byly zakomponovány i změny, vyvolané rozdělením studia do bakalářského a magisterského stupně. Poslední předpis - Pravidla pro organizaci studia - byl AS MFF schválen v březnu. Práce ovšem nekončí schválením předpisů, vnější okolnosti se neustále mění a naše studium musí tyto změny reflektovat. Informatická sekce přistoupila k reformě studijních plánů v rámci stávající akreditace, fyzikální sekce připravila akreditaci nového studijního oboru Aplikovaná fyzika a matematická sekce se soustředila na doplnění studia o kurzy, vyrovnávající znalosti nastupujících bakalářů. Snahy o kompenzaci vlivu poklesu zájmu o studium přírodních věd mezi středoškolskou mládeží vyvrcholily zrušením přijímacích zkoušek v roce 2008. Je samozřejmé, že to vedlo k rozšíření spektra škol, ze kterých posluchači přicházejí, a že na tuto skutečnost musí všechny sekce reagovat podobně jako již začala sekce matematická.

    Obavy škarohlídů, že rozdělení studia na bakalářský a magisterský stupeň, povede k poklesu zájmu o naše magisterské studium se nenaplnily, naprostá většina našich bakalářů pokračuje v dalším studiu u nás. K nim se připojuje rostoucí počet bakalářů z jiných fakult (v letošním roce evidujeme více než 100 přihlášek), který více než doplňuje přirozený úbytek.

    Doktorské studium vždy patřilo k naší chloubě a je tomu tak i nadále. Podařilo se toto studium akreditovat jako čtyřleté a v letošním roce budou již uchazeči přijímáni do čtyřletého studia a budou do něj převedeni i studenti současných prvních až třetích ročníků stávajících studijních programů. Součástí nové akreditace je i velký důraz na absolvování části studia na jiném (převážně zahraničním) pracovišti. Aby byli studenti pro studium v zahraničí co nejlépe vybaveni i po jazykové stránce, bylo zavedeno nové motivační stipendium za složení zkoušky z angličtiny.

    Výukové prostory byly průběžně vybavovány nejmodernější audiovizuální technikou a všechny fakultní prostory byly postupně pokryty sítí WiFi s přístupem do mezinárodní sítě Eduroam. Všechny tyto a řada dalších doplňkových aktivit byla financována prostřednictvím rozvojových projektů MŠMT.

    Naše snahy o rozvoj studijního informačního systému vedly např. k vytvoření databáze pro evidenci služebních cest, ale byly přerušeny jeho integrací do Univerzitního systému.

  2. Vědecko-výzkumná činnost
    1. Zajistit hladký průběh řešení výzkumných záměrů.
    2. Iniciovat přípravu nových výzkumných záměrů a po přechodné období hledat možnosti financování příslušných aktivit tak, aby byla zachována vysoká úroveň vědecké práce.
    3. Zabezpečit maximální podporu a pomoc pracovníkům fakulty při získávání grantových projektů všech typů.
    4. Aktivně vyhledávat nové možnosti zapojení do národních a mezinárodních projektů.
    5. Optimalizovat vzájemné vztahy mezi výzkumnými centry, záměry, grantovými projekty a dalšími výzkumnými aktivitami.
    6. Pokračovat a rozšiřovat zapojení do práce v mezinárodních výzkumných centrech (ILLL, ELETTRA, CERN).
    7. Rozšiřovat mezinárodní výměny pracovníků a studentů, využívat k tomu všech dostupných forem.
    8. Zapojit se v co nejširším měřítku do programu ERASMUS-MUNDUS.

    Vědecko-výzkumná činnost je koordinována do značné míry prostřednictvím výzkumných záměrů. V roce 2007 proběhlo hodnocení záměrů řešených od roku 2005 a všechny hodnocené záměry obstály vynikajícím způsobem. Na řešení se v hodnoceném období podíleli i pracovníci, kteří jsou v současné době zapojeni do práce na dvou nových záměrech, které se podařilo připravit a získat. Jak kladné hodnocení původních záměrů, tak i získání nových mělo nezanedbatelný příznivý dopad na ekonomickou situaci fakulty.

    Vysoký výzkumný potenciál fakulty se projevuje i při řešení grantových projektů. Vývoj směřuje k větší efektivitě, místo velkého množství projektů je tendence k získávání projektů velkých. V průběhu posledních dvou let poklesl sice počet řešených projektů, ale jejich finanční objem vzrostl o více než 25%. Potěšitelné je i to, že roste objem mezinárodních projektů a projektů plně financovaných ze zahraničních zdrojů. Postupně se podařilo všechny typy výzkumných aktivit skloubit a integrovat do jednoho systému. Mezinárodní centra jako jsou ILLL, ELETTRA nebo CERN jsou pracovníky fakulty plně využívána a počet publikací, vzniklých v těchto centrech je významnou složkou vědeckých výstupů fakulty. Fakulta se stala i oficiálním účastníkem nově vznikajících nebo plánovaných komplexů u nás (např. tokamak ......) i v zahraničí (neutrinový experiment v čínském Daya Bay koordinovaný americkým Fermilab). S tím souvisí i neustálý růst počtu a délky výjezdů našich pracovníků a studentů do zahraničí i pobytů zahraničních hostů na fakultě. Tento aspekt je důležitý zejména proto, že součástí nové akreditace doktorských studijních programů je i předpoklad, že student stráví část svého studia na zahraničním pracovišti.

  3. Personální a mzdové záležitosti
    1. Hledat možnosti pro pravidelné zvyšování objemu mzdových prostředků.
    2. Vypracovat jasná pravidla pro zařazování pracovníků podle nového mzdového předpisu.
    3. Usilovat o zabezpečení maxima základních úkolů fakulty ve výuce i při řešení výzkumných záměrů zaměstnanci v hlavním pracovním poměru, pracovníky jiných institucí využívat pouze v nejnutnější míře.
    4. Usilovat o soustavné zvyšování kvalifikace pracovníků fakulty.
    5. Systematicky pečovat o optimalizaci věkové struktury pracovníků, mimo jiné i vypisováním výběrových řízení na místa mladých odborných asistentů.
    6. Usilovat o získání finančních prostředků z doplňkové činnosti, které by umožnily zvýšit částku na penzijní připojištění pracovníků.

    O výsledcích v této oblasti nejlépe vypovídá růst průměrných platů, který vysoko překračuje inflaci. K tomu je třeba započítat i zvýšení příspěvku na penzijní nebo životní pojištění na současných 1000 Kč měsíčně. Počet nově přijímaných mladých odborných asistentů v průměru odpovídá požadavkům na zabezpečení reprodukce pedagogického sboru. K tomu se přidává získávání zkušených mladých pracovníků vracejících se ze zahraničních dlouhodobých pobytů a výsledkem je, že současné personální obsazení je schopné pokrýt celou šíři problematiky vyučované na fakultě. Kvalifikační struktura se vyvíjí také příznivě, roste poměr profesorů a docentů v pedagogickém sboru, částečně i díky systematické podpoře z prostředků rozvojových programů.

  4. Ekonomické záležitosti
    1. Zachovat současnou autonomii odborných sekcí při přiměřené míře vzájemné solidarity a spolupráce.
    2. Dořešit problémy spojené s novou strukturou financování hlavní činnosti fakulty.
    3. Věnovat systematickou pozornost optimalizaci personálního obsazení klíčových administrativních a provozních oddělení.
    4. Vyhodnotit metodiku sestavování fakultního rozpočtu a případně ji přizpůsobit novým podmínkám.
    5. Najít optimální strategii pro úpravu struktury stávajících výzkumných záměrů na základě prvních zkušeností.
    6. Vypracovat jasnou metodiku pro začlenění projektů všech typů do struktury financování.
    7. Rozšiřovat aktivity v doplňkové činnosti fakulty.
    8. Maximálně využívat všech zdrojů investičního financování, a to jak přístrojového vybavení a infrastruktury, tak i staveb.

    Z ekonomického hlediska je možno uplynulé období hodnotit jako velmi úspěšné. Podařilo se zachovat autonomii odborných sekcí a najít mechanizmus rozdělování prostředků, který v sobě má jednoznačné prvky vzájemné solidarity. Nová metodika vyřešila i problémy spojené s účelovým přidělováním prostředků na financování hlavní činnosti fakulty a začlenila organicky všechny typy projektů do struktury financování fakulty. Optimalizace toků financí umožnila značný nárůst mezd, což by vedlo k nedostatku mzdových prostředků na výzkumných záměrech, ale podařilo se strukturu dotace změnit a osobní náklady posílit na úkor provozních prostředků.

    V doplňkové činnosti fakulty došlo také k podstatným změnám. Z konferenčního centra Profesní dům byly vyňaty stravovací aktivity a příslušná zařízení byla pronajata soukromému subjektu. Zbytek střediska se poté stal součástí hlavní činnosti, i když jeho vedlejší činnost je nezanedbatelná. Tato reorganizace přináší fakultě nejméně 5 mil. Kč ročně.

  5. Rozvoj fakulty
    1. Dokončit rekonstrukci objektů na Malostranském náměstí a v Karlíně.
    2. Pokračovat v průběžné rekonstrukci budov na Karlově.
    3. Hledat finanční prostředky na důkladnou rekonstrukci areálu v Tróji.
    4. Dále rozvíjet a modernizovat počítačovou síť, průběžně inovovat vybavení počítačových učeben.
    5. Standardní učebny dovybavit odpovídající technikou.
    6. Rozvíjet služby poskytované prostřednictvím počítačových sítí a www stránek, zejména přístup k odborné literatuře.

    Rekonstrukce objektů na Malostranském náměstí a v Karlíně se podařilo v zásadě dokončit, chybí úprava vnitřního dvora v Karlíně, která bude zahájena letos, a fasáda malostranské budovy, na kterou nebyly prozatím uvolněny finanční prostředky. Víceméně nečekaně se podařilo získat peníze na kompletní rekonstrukci fasády budovy Ke Karlovu 5, která bude dokončena včas, aby oslavy jejího stoletého výročí plánované na konec září měly důstojný rámec. Přes veškeré úsilí se nepodařilo však prozatím zahájit rekonstrukci pláště katedrového objektu, ale zdá se, že v letošním roce budou konečně uvolněny první finanční prostředky.

    V letech 2007 a 2008 probíhala intenzivní jednání mezi 1. LF, PřF a MFF o podobě areálu na Albertově. Byl formulován záměr vybudovat zde dvě centra - Centrum globálních změn a Biocentrum. V obou z nich se počítá s výraznou účastí pracovišť fakulty. Ke konci roku 2007 zadala Univerzita Karlova vypracování architektonické studie. Přesto je třeba uvažovat o dalším rozvoji této lokality ve prospěch fakulty.

    Nemalé prostředky, zejména z rozvojových programů, byly vloženy do rozvoje a modernizace počítačových sítí a do vybavení počítačových i standardních učeben.

  6. Provozní záležitosti
    1. Prověřit efektivitu práce účelových zařízení.
    2. Věnovat systematickou pozornost odstraňování běžných provozních závad.