Základní fyzikální praktikum

... vše o fyzikálním praktiku najdete právě na těchto stránkách
UKMFFKVOF

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zadani:u_v205

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
zadani:u_v205 [17.09.2023 15:38]
Gabriel Petr RNDr. Ph.D. [(30) Usměrňovače napětí]
zadani:u_v205 [31.10.2023 13:51] (aktuální)
Gabriel Petr RNDr. Ph.D. [Pracovní úkol]
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== (V5) Usměrňovače napětí ====== ====== (V5) Usměrňovače napětí ======
  
-Vzdálený experiment. Úlohu si lze zapsat v termínu od 30.10.2023 do 30.11.2023 po dohodě s vedoucím praktika (zapisuje vedoucí praktika) po odměření a odevzdání minimálně 3 úloh v praktiku, odevzdání referátu je do 14 dnů ode dne zápisu. Nejzazší termín pro **odevzdání referátu z domácí úlohy** je 14.12.2024, tj. 14 dnů po posledním možném termínu zápisu domácí úlohy. V případě zájmu o domácí úlohu kontaktujte vedoucího praktika. Vypracování úlohy není ani po zápisu závazné. Zápis se nepočítá do počtu povolených zápisů k prezenčnímu měření. 
 {{:​zadani:​texty:​txt_230.pdf|Studijní text}} {{:​zadani:​texty:​txt_230.pdf|Studijní text}}
  
-===== Pracovní úkol =====+Experiment ve vzdálené fyzikální laboratoři. Vzdálená fyzikální laboratoř je laboratoř s reálnými experimenty,​ které jsou připojené pomocí řídicího počítače (serveru) do internetu a snímány kamerou. Vzdálení uživatelé (klienti) prostřednictvím webového rozhraní ovládají experiment, provádí měření a získaná data přenášejí do svého počítače,​ kde je dále zpracovávají.
  
-Bude specifikováno během později+Úlohu si lze zapsat v termínu od 30.10.2023 do 30.11.2023 po dohodě s vedoucím praktika (zapisuje vedoucí praktika) po odměření a odevzdání minimálně 3 úloh v praktiku, odevzdání referátu je do 14 dnů ode dne zápisu. Nejzazší termín pro **odevzdání referátu z domácí úlohy** je 14.12.2024, tj. 14 dnů po posledním možném termínu zápisu domácí úlohy. V případě zájmu o domácí úlohu kontaktujte vedoucího praktika. Vypracování úlohy není ani po zápisu závazné. Zápis se nepočítá do počtu povolených zápisů k prezenčnímu měření. 
 + 
 +Stránky vzdálené fyzikální laboratoře KVOF **[[https://​eedu.eu/​vfl| Vzdálená fyzikální laboratoř]]** 
 + 
 + 
 +===== Pracovní úkol =====
  
 /* /*
 +Pracovní úkoly budou specifikovány během října
 +*/
 +
   - Seznamte se se vzdáleným experimentem a naučte se jej ovládat.   - Seznamte se se vzdáleným experimentem a naučte se jej ovládat.
-  - Proměřte průběh napětí usměrněného ​jednocestným ​usměrňovačem při frekvenci 1 Hz a hodnotě rezistoru 10 kΩ minimálně ​pro 6 hodnot ​kapacity ​v intervalu od 0 μF do 180 μF (používejte kombinace kondenzátorů) ​naměřená data uložte. Vyhodnoťte ​závislost činitele filtrace na kapacitě. +  - Proměřte průběh napětí usměrněného ​dvoucestným ​usměrňovačem při frekvenci 1 Hz pro nulovou hodnotu ​kapacity a nulovou hodnotu zátěžového rezistoru. Vyhodnoťte ​a srovnejte střední hodnotu usměrněného napětí s efektivní hodnotou vstupního neusměrněného napě.
   - Proměřte průběh napětí usměrněného jednocestným usměrňovačem při frekvenci 1 Hz pro jednu nenulovou hodnotu kapacity a minimálně 6 hodnot zátěžového rezistoru v intervalu od 0 do 100 kΩ (používejte kombinace rezistorů). Vyhodnoťte závislost činitele filtrace na stejnosměrném proudu.   - Proměřte průběh napětí usměrněného jednocestným usměrňovačem při frekvenci 1 Hz pro jednu nenulovou hodnotu kapacity a minimálně 6 hodnot zátěžového rezistoru v intervalu od 0 do 100 kΩ (používejte kombinace rezistorů). Vyhodnoťte závislost činitele filtrace na stejnosměrném proudu.
   - Pro jeden průběh napětí usměrněného jednocestným usměrňovačem při frekvenci 1 Hz s nenulovým odporem a nenulovou kapacitou určete časovou konstantu vybíjení kondenzátoru a porovnejte ji s teoretickou hodnotou.   - Pro jeden průběh napětí usměrněného jednocestným usměrňovačem při frekvenci 1 Hz s nenulovým odporem a nenulovou kapacitou určete časovou konstantu vybíjení kondenzátoru a porovnejte ji s teoretickou hodnotou.
Řádek 16: Řádek 23:
   - Pro jednu kombinaci kapacity a jednu zátěž změřte průběh napětí pro různé frekvence sinusového signálu a porovnejte velikost zvlnění při různých frekvencích. Zvolte jednocestný nebo dvoucestný usměrňovač.   - Pro jednu kombinaci kapacity a jednu zátěž změřte průběh napětí pro různé frekvence sinusového signálu a porovnejte velikost zvlnění při různých frekvencích. Zvolte jednocestný nebo dvoucestný usměrňovač.
   - Uveďte krátkou diskuzi na téma vzdálené laboratoře jako doplňkové nebo alternativní možnosti výuky. Jaký je Váš názor na laboratoř, kde základní úloha je provozována prezenčně a její další verze online přes internet pro možnost doplnění, doměření aj. (tzv. hands-on-remote experiment)? ​   - Uveďte krátkou diskuzi na téma vzdálené laboratoře jako doplňkové nebo alternativní možnosti výuky. Jaký je Váš názor na laboratoř, kde základní úloha je provozována prezenčně a její další verze online přes internet pro možnost doplnění, doměření aj. (tzv. hands-on-remote experiment)? ​
 +
  
 ** Základní vztahy a klíčová slova: ** ** Základní vztahy a klíčová slova: **
  
-ArduinomikroprocesorAD převodníksériová komunikace+Vzdálený experimentjednocestný usměrňovačdvoucestný usměrňovačefektivní napětí
  
  
-===== Poznámky ke zpracování ===== 
- 
-• Uvědomte si, že vnitřní odpor měřících přístrojů je třeba změřit pro všechny použité rozsahy. 
- 
-• Závislost odporu žárovky na proudu vyneste i pro nekorigované hodnoty; vhodný graf doplněný informacemi z tabulky usnadní diskuzi o vlivu měřicích přístrojů. ​ 
- 
-*/ 
  
zadani/u_v205.1694957907.txt.gz · Poslední úprava: 17.09.2023 15:38 autor: Gabriel Petr RNDr. Ph.D.