Základní fyzikální praktikum

... vše o fyzikálním praktiku najdete právě na těchto stránkách
UKMFFKVOF

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zadani:414

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
zadani:414 [ 5.04.2018 08:33]
Hanzal Vojtěch RNDr. [Pracovní úkol]
zadani:414 [ 5.04.2018 08:40]
Hanzal Vojtěch RNDr. [Pracovní úkol]
Řádek 15: Řádek 15:
 ** Pokyny k měření:​** ** Pokyny k měření:​**
  
-**Ad 1.** Napěťovou charakteristiku měřte v rozsahu 300 - 1050 V. Pro malá napětí od 300V použijte //**Zdroj 1.**// Pokuste se zachytit počátek funkce GM detektoru (kolem 310 V) a podrobněji ho proměřit. Pro vyšší napětí použijte //**Zdroj 2.**// V oblasti plata není nutné měřit příliš podrobně (stačí např. po 50 V), podrobněji proměřte až nárůst indikované četnosti nad 1000 V. Vhodná doba expozice je 10-20 s.+**Ad 1.** Napěťovou charakteristiku měřte v rozsahu 300 - 1050 V. Pro malá napětí od 300V použijte //**Zdroj 1.**// Pokuste se zachytit počátek funkce GM detektoru (kolem 310 V) a podrobněji ho proměřit. Pro vyšší napětí použijte //**Zdroj 2.**// V oblasti plata není nutné měřit příliš podrobně (stačí např. po 50 V), podrobněji proměřte až nárůst indikované četnosti nad 1000 V. Vhodná doba expozice je 10 - 20 s.
  
 **Ad 2.** Pro další měření je vhodné napětí kolem 400 V. Použijte přesnější //**Zdroj 1.**// **Ad 2.** Pro další měření je vhodné napětí kolem 400 V. Použijte přesnější //**Zdroj 1.**//
Řádek 23: Řádek 23:
 **Ad 3.** Pro získání statistiky nasnímejte zářič s dostatečně dlouhou expozicí (alespoň 1 000 s). Následně vyberte vhodně dlouhé intervaly (v rozsahu 20 - 1 000 ms) a prohlédněte příslušné statistiky. Vhodné statistiky s příslušnými histogramy uložte a porovnejte s Poissonovým,​ respektive Gaussovým rozdělením. **Ad 3.** Pro získání statistiky nasnímejte zářič s dostatečně dlouhou expozicí (alespoň 1 000 s). Následně vyberte vhodně dlouhé intervaly (v rozsahu 20 - 1 000 ms) a prohlédněte příslušné statistiky. Vhodné statistiky s příslušnými histogramy uložte a porovnejte s Poissonovým,​ respektive Gaussovým rozdělením.
  
-**Program "GM nový"​** pro zpracování měření zaznamenává dobu měření (nastavujeme po kliku na tlačítko //**Nové měření**//​),​ počet zaregistrovaných impulzů a příslušnou četnost.+**Program "GM nový"​** pro zpracování měření zaznamenává dobu měření (nastavujeme po kliknutí ​na tlačítko //**Nové měření**//​),​ počet zaregistrovaných impulzů a příslušnou četnost.
 Nastavené napětí zapisujeme (případně s dalšími parametry) do horního okna (pod nastavenou //​**Maximální dobou snímání**//​). Pro následné zpracování v Excelu je vhodné mezi příslušné napětí a jednotku (V) vložit mezeru. V případě potřeby lze měřící interval předčasně ukončit tlačítkem //​**Stop**//​. Ve spodním okně //**Záznam měření**//​ zobrazuje program zaznamenaná data (tlačítkem //​**Zaznamenat**//​). Tato data nejsou editovatelná. Nastavené napětí zapisujeme (případně s dalšími parametry) do horního okna (pod nastavenou //​**Maximální dobou snímání**//​). Pro následné zpracování v Excelu je vhodné mezi příslušné napětí a jednotku (V) vložit mezeru. V případě potřeby lze měřící interval předčasně ukončit tlačítkem //​**Stop**//​. Ve spodním okně //**Záznam měření**//​ zobrazuje program zaznamenaná data (tlačítkem //​**Zaznamenat**//​). Tato data nejsou editovatelná.
  
zadani/414.txt · Poslední úprava: 24.04.2019 18:56 autor: Hanzal Vojtěch RNDr.