Základní fyzikální praktikum

... vše o fyzikálním praktiku najdete právě na těchto stránkách
UKMFFKVOF

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zadani:331

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
Následující verze Obě strany příští revize
zadani:331 [ 2.09.2013 10:17]
127.0.0.1 upraveno mimo DokuWiki
zadani:331 [ 8.11.2013 11:48]
Kudrnová Hana Mgr.
Řádek 13: Řádek 13:
   - Vypočítejte rozlišení OM a hloubku ostrosti pro objektivy použité v bodě 1 a porovnejte s výsledky pozorování vhodného vzorku v OM. Pro výpočet uvažujte světlo o vlnové délce 550 nm.   - Vypočítejte rozlišení OM a hloubku ostrosti pro objektivy použité v bodě 1 a porovnejte s výsledky pozorování vhodného vzorku v OM. Pro výpočet uvažujte světlo o vlnové délce 550 nm.
   - Určete vlnovou délku urychlených elektronů pro tři různé hodnoty urychlovacího napětí (U) z intervalu 1 -- 30 kV a diskutujte s ohledem na vlnovou délku světla použitého v OM.    - Určete vlnovou délku urychlených elektronů pro tři různé hodnoty urychlovacího napětí (U) z intervalu 1 -- 30 kV a diskutujte s ohledem na vlnovou délku světla použitého v OM. 
-  - Spočítejte rozlišení a hloubku ostrosti elektronového mikroskopu (EM) pro tři vybrané hodnoty urychlujícího napětí (vizbod 3), víte-li, že jeho rozlišení je 2~nm při //​U//​~=~30~kV. Při výpočtu předpokládejte stejnou hodnotu numerické apertury. Diskutujte velikost numerické apertury se změnou pracovní vzdálenosti. Vypočtené parametry porovnejte s parametry OM.+  - Spočítejte rozlišení a hloubku ostrosti elektronového mikroskopu (EM) pro tři vybrané hodnoty urychlujícího napětí (viz bod 3), víte-li, že jeho rozlišení je 2~nm při //​U//​~=~30~kV. Při výpočtu předpokládejte stejnou hodnotu numerické apertury. Diskutujte velikost numerické apertury se změnou pracovní vzdálenosti. Vypočtené parametry porovnejte s parametry OM.
   - Vzorky pozorované v OM založte do skenovacího elektronového mikroskopu a pozorujte při stejných zvětšeních jako u OM. Získané obrazy porovnejte a diskutujte rozdíly.   - Vzorky pozorované v OM založte do skenovacího elektronového mikroskopu a pozorujte při stejných zvětšeních jako u OM. Získané obrazy porovnejte a diskutujte rozdíly.
   - Pro jednu hodnotu urychlovacího napětí a zvolenou pracovní vzdálenost se pokuste SEM seřídit tak, aby jste vybraný vzorek mohli pozorovat při co největším možném zvětšení (SEM MIRA I umožňuje max. zvětšení 1 000 000 x). Zaznamenejte obrazy povrchu vzorku pomocí detektorů sekundárních a zpětně odražených elektronů a diskutujte jejich rozdíly.   - Pro jednu hodnotu urychlovacího napětí a zvolenou pracovní vzdálenost se pokuste SEM seřídit tak, aby jste vybraný vzorek mohli pozorovat při co největším možném zvětšení (SEM MIRA I umožňuje max. zvětšení 1 000 000 x). Zaznamenejte obrazy povrchu vzorku pomocí detektorů sekundárních a zpětně odražených elektronů a diskutujte jejich rozdíly.
Řádek 19: Řádek 19:
 **Místnost s mikroskopem je klimatizována na teplotu 20°C. Je tam poměrně chladno, přizpůsobte tomu proto svůj oděv.** **Místnost s mikroskopem je klimatizována na teplotu 20°C. Je tam poměrně chladno, přizpůsobte tomu proto svůj oděv.**
  
-**Úloha je připravena k měření, student si ji může zapsat po předchozí domluvě s vedoucí praktika.** 
  
- +** Základní vztahy a klíčová slova: **
-===== Základní vztahy a klíčová slova =====+
  
 zobrazení centrovanými optickými systémy, konvenční zraková vzdálenost,​ zvětšení,​ zobrazení centrovanými optickými systémy, konvenční zraková vzdálenost,​ zvětšení,​
zadani/331.txt · Poslední úprava: 3.02.2017 11:08 autor: Kudrnová Hana Mgr.