Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


1.2 Rychlost a zrychlení

Rovnicemi (1,3) je pohyb bodu zcela popsán. Chceme-li však podrobněji sledovat jednotlivé pohyby a získat kriteria pro jejich rozlišení, je výhodné zavést některé další charakteristiky pohybů. První takovou charakteristikou je rychlost.

1.2.1 Rychlost přímočarého rovnoměrného pohybu

Způsob zavedení rychlosti v pro pohyb popsaný rovnicemi (1,5) je všeobecně známý. Stačí vybrat libovolné dva časové okamžiky t1 a t2 , najít jim odpovídající souřadnice x1(t1), x2(t1) a x1(t2), x2(t2)  neboli stručně zapsáno xi(t1) a xi(t2), stanovit vzdálenost

rovnice

poloh xi(t1) a xi(t2) a vydělit ji časovým intervalem t2t1. Tak dostaneme pro rychlost v vyjádření

rovnice (1,7). (1,7)

Dosadíme-li do rovnice (1,7) konkrétní hodnoty (1,5) , dostáváme

rovnice .

Rychlost nezávisí na tom, které dva časové okamžiky t2, t1 zvolíme.

Výraz (1,7) udává pouze velikost rychlosti. Více informací o daném pohybu získáme, zavedeme-li rychlost jakožto vektorovou veličinu. Ta kromě velikosti rychlosti zachytí i směr pohybu bodu. Pro pohyb popsaný rovnicemi (1,5) jsou ve zvolené souřadnicové soustavě složky vektoru rychlosti dány výrazy SETEQS2('knihI10do_soubory/eq0016M.gif','knihI1do_soubory/eq0017M.gif','(1,8)','a','.','2.8','.84'); Lze se snadno přesvědčit, že velikost vektoru , je rovna výrazu (1,7) a že směr vektoru leží v přímce x2= (4/3)x1, po které se bod pohybuje. Přitom orientace vektoru odpovídá orientaci pohybu bodu po přímce.

1.2.2 Rychlost obecného pohybu

V případě pohybu daného rovnicemi (1,6) není již způsob jak zavést rychlost tak zřejmý. Vzdálenosti, které hmotný bod urazí v různých, byť stejně dlouhých časových intervalech, jsou různé. I směr pohybu se stále mění. Kdybychom použili k vyjádření složek vektoru rychlosti rovnic (1,8) , dostali bychom výrazy podstatně závislé na volbě časů t1 a t2 . Velikost takto zavedeného vektoru je rovna vzdálenosti bodů xi(t1) a xi(t2), ve kterých se pohybující bod nachází v časech t1 a t2, dělené časovým intervalem a ne délce dráhy mezi body xi(t1) a xi(t2) dělené časovým intervalem. Odhlédneme-li od této skutečnosti, mohli bychom rychlost zavedenou dle rovnice (1,8) pokládat za jakousi průměrnou rychlost v časovém intervalu . Ovšem charakterizovat rychlost pohybu pomocí veličiny, u které bychom museli udávat interval, ke kterému je nutno ji připisovat, je nevýhodné. Proto se snažíme zavést pro libovolný pohyb rychlost jakožto veličinu, kterou lze přisoudit bodu v jediném okamžiku, podobně jako je mu rovnicemi (1,3) v jediném okamžiku přiřazena poloha.

Na obr.3 je znázorněn úsek dráhy obecného pohybu bodu. Jsou na něm znázorněny polohy bodu xi(t1) v čase t1 a xi(t2) v čase t2. Rozdíly souřadnic můžeme pokládat za složky vektoru , jehož počátek je v bodě a konec v bodě . Velikost tohoto vektoru je rovna vzdálenosti mezi body a . Vydělíme-li vektor délkou časového intervalu , dostaneme průměrnou rychlost v ča-sovém intervalu v tom smyslu, v jakém jsme o ní hovořili v předcházejícím odstavci, tj. jako rychlost po sečně a ne po oblouku dráhy. Použijeme-li složkové symboliky, dostáváme pro průměrnou rychlost vyjádření odpovídající rovnicím (1,8)

rovnice (1,9). (1,9)

Chceme-li nyní dostat rychlost vi jako charakteristiku pohybu vztahující se k jednomu okamžiku , je přirozené zavést ji jako limitu výrazu (1,9) , blíží-li se hodnoty t2 a t1 hodnotě  (t1 < < t2) ; neboli

rovnice (1,10). (1,10)

V tomto limitním přiblížení vymizí též rozdíly mezi průměrnou rychlostí uvažovanou, tak jak je tomu v rovnici (1,9) jako délka sečny dělená časovým intervalem, a průměrnou rychlostí uvažovanou jako délka skutečné dráhy mezi body xi(t1) a xi(t2) dělená časovým intervalem. Velikost rychlosti podle prvé definice je vždy nejvýše rovná velikosti rychlosti podle druhé z definic, přičemž rovnost nastane pouze, když se pohyb v uvažovaném časovém intervalu děje po přímce.

Limita na pravé straně rovnice (1,10) je definiční limitou pro derivaci funkce xi(t)  pro hodnotu nezávisle proměnné . Hodnotu , pro kterou limitu z rovnice (1,10) počítáme, můžeme zvolit libovolně. Označíme ji tedy t   a pro složky rychlosti vi pohybu v čase  t budeme s použitím pojmu derivace psát stručné vyjádření

rovnice (1,11). (1,11)

Složky vektoru rychlosti jsou derivacemi jim odpovídajících parametrických rovnic (1,3) .

Podobně jako jsme u rovnic (1,2) předpokládali, že popisují křivku, i zde budeme předpokládat, že jsou splněny matematické předpoklady pro existenci derivace. Pro rovnice popisující reálné pohyby je to téměř jisté.

Vypočteme-li dle pravidla (1,11) složky rychlosti v1, v2 a velikost rychlosti v pro pohyb daný rovnicemi (1,5) , dostaneme výsledky shodné s výsledky získanými z rovnic (1,8) a (1,7) .

Tedy rovnice (1,11) jsou rozšířením známého způsobu, jakým byla zavedena rychlost pro rovnoměrný přímočarý pohyb.

1.2.3 Zrychlení

Další důležitou charakteristikou pohybu je změna jeho rychlosti s časem, kterou nazýváme zrychlením. Má-li bod v čase  t1 rychlost vi (t1) a v čase t2 rychlost vi (t2), označíme jako průměrné zrychlení v časovém intervalu  <t1, t2> veličinu (vizobr.4)

rovnice (1,12). (1,12)

Obdobně jako jsme rovnicí (1,10) zavedli okamžitou rychlost vi,  zavedeme okamžité zrychlení ai v čase  (t1<<t2) jako limitu výrazu (1,12)

rovnice (1,13). (1,13)

Znovu lze uvést, že limita na pravé straně rovnice (1,13) definuje derivaci funkce vi(t) dle času t (derivovat vektor znamená derivovat všechny jeho složky) a čas  lze volit libovolně. Tedy vektor zrychlení v čase t je derivací vektoru rychlosti;

rovnice (1,14). (1,14)

Složky vektoru zrychlení jsou derivacemi jim odpovídajících složek vektoru rychlosti.


1.2.4 Stanovení dráhy, rychlosti a zrychlení pohybujícího se bod

Popis pohybu bodu, stanovení jeho dráhy, rychlosti a zrychlení jsou základními úkoly kinematiky bodu. Uvedeme schéma, podle kterého lze tyto úkoly plnit:

Pohyb bodu v prostoru popisujeme parametrickými rovnicemi, které, zvolíme-li kartézskou soustavu souřadnic, mají tvar

rovnice (1,3). (1,3)

V rovnicích (1,3) parametr t znamená čas. Parametrické rovnice xi = xi(t) popisují trajektorii bodu, tj. jeho dráhu s uvážením času, kdy se v kterém místě dráhy bod nachází. Poslední rovnice popisuje pohyb bodu zapsáním časového vývoje jeho polohového vektoru . Tvar dráhy bodu získáme vyloučením parametru t z parametrických rovnic.

Rychlost bodu pohybujícího se po trajektorii (1,3) určíme derivováním rovnic (1,3) dle času t;

rovnice (1,11). (1,11)

Rychlost takto určená je opět funkcí času t. Vypočteme-li dle rovnice (1,3) času t odpovída­jící polohu xi(t)  bodu na trajektorii, můžeme rychlost pokládat i za funkci polohy bodu.

Zrychlení určíme derivováním rovnic (1,11) dle času t;

rovnice (1,14). (1,14)

Rovnicemi (1,14) je zrychlení určeno jako funkce času t a tedy též času t odpovídající polohy bodu na trajektorii.



Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola