Základní fyzikální praktikum

... vše o fyzikálním praktiku najdete právě na těchto stránkách
UKMFFKVOF

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


zadani:414

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
zadani:414 [ 5.04.2018 08:46]
Hanzal Vojtěch RNDr. [Pracovní úkol]
zadani:414 [26.10.2018 11:38] (aktuální)
Hanzal Vojtěch RNDr. [Pracovní úkol]
Řádek 18: Řádek 18:
  
 **Ad 2.** Pro další měření je vhodné napětí kolem 400 V. Použijte přesnější //**Zdroj 1.**// **Ad 2.** Pro další měření je vhodné napětí kolem 400 V. Použijte přesnější //**Zdroj 1.**//
-Vzhledem ke vztahům pro určení mrtvé doby metodou dvou zářičů je potřebné měřit dílčí hodnoty s co nejlepší přesností. Doporučená expozice je alespoň 200 s pro všechna měření, jejichž přesnost se podílí na chybě výsledku. Měřící software umožňuje zjistit i načítané impulzy během poloviny měřícího intervalu (funkce //​**Statistika**//​).+Vzhledem ke vztahům pro určení mrtvé doby metodou dvou zářičů je potřebné měřit dílčí hodnoty s co nejlepší přesností. Doporučená expozice je 400s (minimálně 200s) pro všechna měření, jejichž přesnost se podílí na chybě výsledku. Měřící software umožňuje zjistit i načítané impulzy během poloviny měřícího intervalu (funkce //​**Statistika**//​).
 S použitím samostatného vyhodnocení první poloviny a druhé poloviny intervalu a celého intervalu diskutujte přesnost této metody stanovení mrtvé doby GM detektoru. S použitím samostatného vyhodnocení první poloviny a druhé poloviny intervalu a celého intervalu diskutujte přesnost této metody stanovení mrtvé doby GM detektoru.
 +Pozor na záměnu četnosti impulsů //n// (která má rozměr s<​sup>​-1</​sup>​) s bezrozměrným počtem impulsů //N// !
  
 **Ad 3.** Pro získání statistiky nasnímejte zářič s dostatečně dlouhou expozicí (alespoň 1 000 s). Následně vyberte vhodně dlouhé intervaly (v rozsahu 20 - 1 000 ms) a prohlédněte příslušné statistiky. Vhodné statistiky s příslušnými histogramy uložte a porovnejte s Poissonovým,​ respektive Gaussovým rozdělením. **Ad 3.** Pro získání statistiky nasnímejte zářič s dostatečně dlouhou expozicí (alespoň 1 000 s). Následně vyberte vhodně dlouhé intervaly (v rozsahu 20 - 1 000 ms) a prohlédněte příslušné statistiky. Vhodné statistiky s příslušnými histogramy uložte a porovnejte s Poissonovým,​ respektive Gaussovým rozdělením.
zadani/414.1522910768.txt.gz · Poslední úprava: 5.04.2018 08:46 autor: Hanzal Vojtěch RNDr.