Změřte radiometrické a fotometrické vlastnosti světelného zdroje č. 1.
Spektroradiometrem změřte spektrální závislost intenzity vyzařování do jednoho vybraného směru ve vzdálenosti 20 cm od zdroje v jednotkách W.m-2.nm-1. Vypočítejte intenzitu ozařování v jednotkách W.m-2.
Spektroradiometrem změřte ve stejném směru a vzdálenosti od zdroje spektrální závislost osvětlení v jednotkách lx.nm-1. Vypočítejte osvětlení v jednotkách lx.
Zpracováním naměřených spekter zkonstruujte křivku spektrální citlivosti aparatury a porovnejte ji se známou křivkou spektrální citlivosti průměrného lidského oka. Stanovte světelnou účinnost zdroje v jednotkách lm.W-1. Vypočítejte světelný tok zdroje v jednotkách lm. Stanovte účinnost zdroje danou poměrem světelného (resp. zářivého) výkonu a elektrického příkonu v jednotkách lm/W (resp. %).
Změřením osvětlení luxmetrem v různých vzdálenostech od světelného zdroje stanovte jeho svítivost do stejného směru, který byl použit pro předchozí měření.
Proměřte fotometrický diagram světelného zdroje a jeho zpracování použijte k diskusi předchozích výsledků.
Obdobným postupem změřte radiometrické a fotometrické vlastnosti světelného zdroje č. 2.
Srovnejte změřené parametry obou světelných zdrojů a diskutujte rozdíly. Výsledky porovnejte i s údaji od výrobců zdrojů.
Proměřte fotometrický diagram světelného zdroje č. 3 a ověřte, že je plošným zdrojem světla. Stanovte jeho jas.
Základní vztahy a klíčová slova:
Fotometrické a radiometrické veličiny, svítivost a zářivost, světelný a zářivý tok, intenzita vyzařování a spektrální intenzita vyzařování, osvětlení, jas, světelné zdroje anizotropní, izotropní, Lambertův zákon, kosinový zářič
Pokyny k měření
Křivka spektrální citlivosti normálního lidského oka (podle ISO 23539 / 2005)