====== (5) Charakteristiky optoelektronických součástek ======
{{:zadani:texty:txt_305.pdf|Studijní text}} (částečně stejný pro úlohy 5 a 15)
===== Pracovní úkol =====
- Na internetu najděte katalogové listy všech optoelektronických součástek, které budete v úloze používat, konkrétní měřené součástky vybere vyučující. Parametry důležité ke splnění pracovních úkolů vypište a přiložte do zápisu z měření.
- Změřte voltampérovou a světelnou charakteristiku připravené luminiscenční diody v propustném směru. Grafy vytvořte v praktiku, jsou povinnou součástí zápisu z měření.
- Ze změřené V-A charakteristiky určete statický odpor //Rd//, dynamický odpor //Rdi//, hodnotu konstanty n a prahové napětí //U*//. Určete, z jakého materiálu je dioda zhotovena. Nezapomeňte na graf ln(//IF//) vs. //UF//.
- Změřte charakteristiky fototranzistoru při třech různých hladinách osvětlení. Měření proveďte pomocí pikoampérmetru s vestavěným zdrojem Keithley s funkcí ukládání dat do paměti přístroje. Povinnou součástí zápisu z měření jsou grafy naměřených charakteristik, tabulky do protokolu netiskněte.
- Změřte zisk fototranzistoru při třech různých hladinách osvětlení a jednom napětí //UCE//.
**Základní vztahy a~klíčová slova:**
polovodič, energetické pásové schema polovodiče,valenční, vodivostní a zakázaný pás, PN přechod v polovodiči, Fermiho hladina, luminiscenční dioda, elektroluminiscenční jev, VA charakteristika, světelná charakteristika, fotoelektrický jev, fototranzistor PNP, NPN
**{{:zadani:pokyny:mereni_305.pdf|Pokyny k měření}}**
**{{:zadani:pokyny:pikoampermetr.pdf|Pokyny k měření pikoampérmetrem}}** (Návod k ovládání je vytištěn u úlohy.)