Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola


9.1 Základní architektura počítače

Z koncepčního hlediska je mikropočítač takové uspořádání logických obvodů umožňující provádění logických i aritmetických operací podle posloupnosti povelů (programu) nad programem určenými vstupními veličinami za účelem získání výstupních hodnot na programem určených výstupech. Architektura většiny dnešních mikropočítačů se zakládá na koncepci stanovené ve 40. letech Johanem von Neumannem, kdy program i data jsou uloženy v jedné operační paměti.

Architektura mikropočítačů se sice v detailech od sebe značně odlišuje, můžeme však u každého vysledovat následující bloky (subsystémy):

Operační paměť
uchovåvå vstupní a výstupní data a program
(posloupnost povelů - instrukcí) ve formě binárních čísel

Řadič
dekóduje postupně instrukce programu uložené v operační paměti a generuje signály zajišťující činnost ostatních bloků mikropočítače

Aritmeticko-logickĂĄ
jednotka provádí aritmetické a logické operace podle (ALU) signálů řadiče nad řadičem určenými veličinami. Někdy je doplněna registry pro uložení mezivýsledků operace (RALU)

Vstupní a výstupní jednotka
zabezpečuje komunikaci mikropočítače vnějším (I/0) okolím pomocí přídavných zařízen umožňujících komunikaci s mikropočítačem, např.klávesnice, tiskárna apod.

Blok registr
- aritmeticko-logická jednotka (RALU) spolu s řadičem tvoří tzv. proces-or systému. Je-li obsažen v jednom nebo několika integrovaných obvodech velké integrace označujeme jej jako mikroprocesor ( m P).

Obr. 9.1

Propojení bloků je provedeno pomocí systému sběrnic. Principielní propojení sběrnicemi je uvedeno na obr. 9.1. Adresová sběrnice je jednosměrná, slouží k adresování paměťového místa v operační paměti nebo vstupních a výstupních jednotek. Další datová sběrnice je obvykle obousměrná a slouží k přenosu dat mezi bloky. Třetí sběrnice je řídící, která slouží k přenosu povelů (signálů) z řadiče zajišťujících programem stanovenou činnost jednotlivých bloků. V následujících odstavcích probereme podrobněji principielní zapojení a činnost jednotlivých bloků.


Předchozí kapitola Předchozí podkapitola Obsah kapitoly Příklady Průvodce Následující podkapitola Následující kapitola