|
Elektrický proud v plynechHistorieVýzkum a využití plazmatu má kořeny již v 19. století. Významného pokroku se dočkala také diagnostika plazmatu díky studiím pánů Langmuira, Tonkse a jejich spolupracovníků ve dvacátých letech dvacátého století. Jejich výzkum byl podnícen potřebou vyvinout trubice, které by při nízkém tlaku mohly vést velké proudy a musely tedy být naplněny ionizovaným plynem. Zkoumali slabě ionizované doutnavé výboje a jejich kladné sloupce s typickými hodnotami kTelektronů ≅ 2 eV a koncentrací n z intervalu 1014 až 1018 m-3. Zde byl objeven jev r('stineni', 'stínění')?> – stěnová vrstva obklopující elektrodu je přímo vidět jako tmavá vrstvička. Jak vzniká EV?Elektrický výboj (EV) je jev vznikající při průchodu elektrického proudu plynem. Podmínkou vzniku výboje je:
Výboje můžeme dělit na základě různých kritérií: délky jeho trvání, tlaku, typu buzení, přítomnosti ionizačního činidla. Pokud je nutná přítomnost ionizátoru, mluvíme o nesamostatném elektrickém výboji – výboj zanikne, když ionizátor přestane působit. V opačném případě jde o samostatný elektrický výboj – výboj se udrží vlastní ionizací. Jaké rozeznáváme EV?
Katodové zářeníKatodové záření (paprsky) je tok elektronů emitovaných z katody výbojky při velmi nízkém tlaku (řádově 1 Pa a méně) a vysokém napětí na elektrodách (řádově 10 000 V). Při interakci tohoto záření s látkami se energie elektronů mění na jiné formy – mechanickou, vnitřní, energii elektromagnetického záření apod. Využití EV v plynech
S výbojem v plynech se dnes setkáváme ve rtuťových usměrňovačích, vodíkových
thyratronech, ignitronech (jednofázový usměrňovač s řídící mřížkou), jiskřičích,
svařovacích obloucích, neonových trubicích a zářivkách, u blesku, nebo třeba
při „čerpání“ plynných laserů.
Obrázky ze stránek http://www.atmos.umd.edu/~russ/ a http://fusma.snu.ac.kr/
|