Katedra fyziky povrchů a plazmatu

Nabídka témat studentských projektů ve šk. roce 2018/2019

zobrazit předchozí rok (2017/2018), další rok (2019/2020)

POZOR! Neprohlížíte aktuálně vyhlášená témata.

Přihlášky na podzimní SFG je třeba podat do 15. listopadu 2018, na jarní SFG je třeba podat do 15. května 2019, na letní projekty KFPP se hlaste v červnu a v průběhu prázdnin 2019, ostatní projekty průběžně.

Proč zkusit projekt na KFPP?

Letní projekt KFPP Letní projekty KFPP

Molekuly jako na dlani — molekulární nanosítě a jejich charakterizace a zobrazení pomocí tunelového mikroskopu (Doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.)
Studium povrchu biokompatibilních materiálů se zaměřením na jejich definovanost (aneb jak připravit povrch materiálu pro kostní implantáty, aby byl funkční) (Doc. RNDr. Václav Nehasil, Dr.)



Detaily:

Letní projekt KFPP Molekuly jako na dlani — molekulární nanosítě a jejich charakterizace a zobrazení pomocí tunelového mikroskopu (info: Doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.)
Předběžní zájemci: Martin Orság

Pomocí tunelového mikroskopu budeme zobrazovat a charakterizovat jednotlivé organické molekuly (porfyriny, phthalocyaniny….) i molekulární nanosítě adsorbované na atomárně hladkých pasivovaných polovodičových površích. Tyto studie mají význam pro molekulární elektroniku a další budoucí miniaturizaci organických elektronických prvků až na úroveň jedna molekula-jeden aktivní prvek

Obrázek: Model molekuly Cu-ftalocyaninu a zobrazení jednotlivých molekul na povrchu In-Si-4x1 pomocí tunelového mikroskopu

Letní projekt KFPP Studium povrchu biokompatibilních materiálů se zaměřením na jejich definovanost (aneb jak připravit povrch materiálu pro kostní implantáty, aby byl funkční) (info: Doc. RNDr. Václav Nehasil, Dr., Mgr. Zdeněk Rafaj)
Předběžní zájemci: Anna Rosenkrancová
Definované složení a čistota biokompatibilních materiálů (Ti, TiNb, TiAlV a další) hrají důležitou roli při jejich použití v medicíně. Projekt se zaměří na výzkum jednoho kroku přípravy povrchu (čištění). Využity budou metody XPS (rentgenová fotoelektronová spektroskopie) a TDS (termodesorpční spektroskopie).