Katedra fyziky povrchů a plazmatu

Nabídka témat studentských projektů ve šk. roce 2015/2016

zobrazit předchozí rok (2014/2015), další rok (2016/2017)

POZOR! Neprohlížíte aktuálně vyhlášená témata.

Přihlášky na podzimní SFG je třeba podat do 15. listopadu 2015, na jarní SFG je třeba podat do 15. května 2016, na letní projekty KFPP se hlaste v červnu a v průběhu prázdnin 2016, ostatní projekty průběžně.

Proč zkusit projekt na KFPP?

Letní projekt KFPP Letní projekty KFPP

Vliv blesků na intenzitu vln pozorovaných družicemi Cluster (RNDr. František Němec, Ph.D.)
Nauč vakuovou měrku komunikovat (RNDr. Viktor Johánek, Ph.D.)
Mrazíme molekuly na povrchu – IR spektroskopie při nízkých teplotách (RNDr. Viktor Johánek, Ph.D.)
Nejistota typu A vodivosti mnohootvorových clon (MOO) (RNDr. Ladislav Peksa, CSc.)
Vidí náš monitor slunečního větru "gravitační vlny"? (Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.)
Návrh "kapesního" monitoru UV záření pro měření na oběžné dráze kolem Měsíce (Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.)
Výpočet rezonančního chování částice v elektrodynamické pasti (Mgr. Štěpán Roučka, Ph.D.)
Konstrukce rezonanční sondy pro měření koncentrace plazmatu (Doc. Mgr. Pavel Kudrna, Dr.)
Pátrání po elektromagnetických stopách pozemních KV a VKV (Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D.)
Anomální proudění vodíku v iontové pasti za velmi nízkých teplot (RNDr. Štěpán Roučka, Ph.D.)

Studentský projekt Studentské projekty

Studium možností akustického výstupu při měření skenovací tunelovou mikroskopií (Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.)



Detaily:

Letní projekt KFPP Vliv blesků na intenzitu vln pozorovaných družicemi Cluster (info: RNDr. František Němec, Ph.D., Jan Záhlava)

Letní projekt KFPP Nauč vakuovou měrku komunikovat (info: RNDr. Viktor Johánek, Ph.D.)
Propojení kontroléru ionizačního vakuoměru s řídícím počítačem a softwarové začlenění do stávajícího programu v LabView.
Na UHV aparatuře kombinující metody STM, TPD, XPS a LEED je pro přípravu vzorků i vlastní experimenty k dispozici přesný napouštěcí systém plynů, řízený programem v LabView. Po změně vakuoměru je potřeba modifikovat a doplnit řídící program o čtení tlaku přes sériové rozhraní RS-232 a o možnost snadného přepínání zobrazovaných jednotek tlaku, případně i čtení a řízení dalších parametrů (vypínání/zapínání žhavicího vlákna, změna emisního proudu apod.).

Letní projekt KFPP Mrazíme molekuly na povrchu – IR spektroskopie při nízkých teplotách (info: RNDr. Viktor Johánek, Ph.D.)
Doplnění reakční komory IR spektrometru o možnost chlazení a následné otestování na reálném vzorku.
Zařízení pro reflexně-absorpční infračervenou spektroskopii (RAIRS) obsahuje reakční komoru s možností měření chemického stavu povrchů za působení čistých plynů nebo jejich směsí a nezávislou (automatizovanou) kontrolu teplotu vzorku. Chybí však možnost chlazení pro nízkoteplotní experimenty. Cílem projektu je doplnění reakční komory (která je na tuto možnost již připravena) o sytém chlazení kapalným dusíkem a otestování funčnosti změřením vibračních IR spekter na reálných vzorcích.

Letní projekt KFPP Nejistota typu A vodivosti mnohootvorových clon (MOO) (info: RNDr. Ladislav Peksa, CSc.)
Vyhodncení MOO jako kanálů alternativně kruhových a eliptických umožňuje obejít opakovaná měření (nákladné, málo vypovídající). Počítá se „odpor“ proudění plynu, zvolená metoda vyžaduje geometrickou představivost, sympatii k analytické geometrii, chuť zvládnout metodu vícerozměrné numerické integrace a schopnost programovat nejlépe v C++.

Letní projekt KFPP Vidí náš monitor slunečního větru "gravitační vlny"? (info: Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc., Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc.)
Analýza pozorování gravitačních vln; analýza dat z přístroje BMSW; geometrie a porovnání dat.

Letní projekt KFPP Návrh "kapesního" monitoru UV záření pro měření na oběžné dráze kolem Měsíce (info: Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc., Mgr. Libor Nouzák)
Výběr vhodného UV detektoru, návrh jednoduché elektroniky pro měření.

Letní projekt KFPP Výpočet rezonančního chování částice v elektrodynamické pasti (info: Mgr. Štěpán Roučka, Ph.D., Doc. RNDr. Radek Plašil, Ph.D.)
Cílem práce je simulace záchytu a udržení nabité částice v elektrodynamické pasti. Práce bude spočívat v numerickém výpočtu elektrického pole, ve kterém bude simulován pohyb částice v závislosti na parametrech pole. Bude analyzováno rezonanční chování částice v důsledku nedokonalosti pole pasti.

Letní projekt KFPP Konstrukce rezonanční sondy pro měření koncentrace plazmatu (info: Doc. Mgr. Pavel Kudrna, Dr.)
VF sondy slouží pro měření koncentrace plazmatu. Úkolem projektu bude vyrobit rezonanční sondu tvaru U a otestovat ji mimo plazma, tj. vyřešit její připojení k VF generátoru, dále najít a proměřit její rezonanční křivku a porovnat ji s teoretickou hodnotou.

Letní projekt KFPP Pátrání po elektromagnetických stopách pozemních KV a VKV (info: Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D., Prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr.)
Úkolem projektu je zmapovat elektromagnetické stopy pozemních KV a VKV vysílačů na nízké oběžné dráze okolo Země pomocí analýzy záznamů elektrického pole naměřeného družicí Chibis ve frekvenčním pásmu 24-48 MHz.

Letní projekt KFPP Anomální proudění vodíku v iontové pasti za velmi nízkých teplot (info: RNDr. Štěpán Roučka, Ph.D., Artem Kovalenko)
Bude studován zdánlivý rozpor experimentu s teorií teplotní transpirace při 10 K. Ten je pozorován při reakcích iontů v radiofrekvenční pasti s molekulami H2. Projekt bude řešen především teoreticky Monte Carlo simulací pohybu H2 a výsledky budou konfrontovány s měřeními kalibračních reakcí v iontové pasti.


Studentský projekt Studium možností akustického výstupu při měření skenovací tunelovou mikroskopií

Vedoucí: Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.

Anotace:

Zobrazení povrchu pevné látky ve skenovacím tunelovém mikroskopu (STM) je založeno na měření tunelového proudu mezi hrotem mikroskopu a povrchem při daném napětí. Zpětnovazební smyčka elektronického řízení polohy hrotu během skenování zajišťuje, aby se velikost proudu rovnala předen zvolené hodnotě.

Současné možnosti technické realizace zařízení a samotná povaha tunelového přechodu se projevují tím, že frekvenční rozsah měřeného tunelového proudu se nachází převážně v akustickém pásmu. Během měření je výhodné sledovat průběh tunelového proudu osciloskopem a mít tak okamžitou informaci o elektrickém či mechanickém rušení, které se projeví ve střídavé složce proudu – charakteristických fluktuacích tunelového proudu. Fluktuace tunelového proudu dále odrážejí citlivě jakékoliv náhodné změny na tunelovém přechodu (např. nestability hrotu, nečistoty na hrotu, odezva polohy hrotu na zpětnovazební regulátor).

Vzhledem k možnosti převedení časového průběhu změn tunelového proudu na akustický signál se objevuje zajímavá možnost hodnocení stavu tunelového kontaktu a přítomnosti rušení různého původu poslechem. Základním úkolem projektu je posouzení toho, jak mohou být přirozené schopnosti lidského slyšení využity pro „analýzu“ podmínek měření v STM a rychlé odhalování různých zdrojů rušení.

Cíle a úkoly projektu:
1. Pochopení principu STM a měření tunelového proudu.
2. Poznání základních příčin fluktuací tunelového proudu.
3. Posouzení různých typů elektrického šumu podle akustického projevu.
4. Vytvoření akustického výstupu pro měřený tunelový proud (on-line) a záznam signálu do paměti ve vhodném formátu pro off-line zpracování.
5. Vytvoření reprezentativních modelových situací pro posouzení zdrojů rušení v tunelovém proudu.
6. Testování poznatků při analýze signálu během standardních měření v STM.

Práce seznamuje studenty s náročnou experimentální technikou STM a se základy techniky zpracování signálů. Tematicky se zabývá neprozkoumanou možností zapojit lidský sluch do optimalizace nastavení parametrů měření v STM a využít slyšení jako další informační kanál.