Katedra fyziky povrchů a plazmatu

Nabídka témat studentských projektů ve šk. roce 2014/2015

zobrazit předchozí rok (2013/2014), další rok (2015/2016)

POZOR! Neprohlížíte aktuálně vyhlášená témata.

Přihlášky na podzimní SFG je třeba podat do 15. listopadu 2014, na jarní SFG je třeba podat do 15. května 2015, na letní projekty KFPP se hlaste v červnu a v průběhu prázdnin 2015, ostatní projekty průběžně.

Proč zkusit projekt na KFPP?

Letní projekt KFPP Letní projekty KFPP

Přesné metody měření teploty od 10 K do 300 K (Doc. RNDr. Radek Plašil, Ph.D.)
Platinové nanoklastry a nikl — vzájemná přitažlivost? (RNDr. Kateřina Veltruská, CSc.)
Ověření modelů magnetického pole v okolí Země (RNDr. František Němec, Ph.D.)
Zdroj napětí pro sondová měření v plazmatu využívající kondenzátory s velkou kapacitou řádu Farad (Prof. RNDr. Milan Tichý, DrSc.)
Lze modelovat přepojování magnetického pole (Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.)
Jak se mění sluneční cyklus? (Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc.)
Přenos vzorků z vakua do elektrolytu (Mgr. Josef Mysliveček, Ph.D.)
Komunikace vakuové měrky s řídícím software napouštění plynů (RNDr. Viktor Johánek, Ph.D.)

Studentský projekt Studentské projekty

Měření charakteristik palivových článků (Prof. RNDr. Vladimír Matolín, DrSc.)
Simulace rozptylu plynu na překážce v režimu bezesrážkového proudění (RNDr. Martin Jeřáb, Ph.D.)



Detaily:

Letní projekt KFPP Přesné metody měření teploty od 10 K do 300 K (info: Doc. RNDr. Radek Plašil, Ph.D., Mgr. Štěpán Roučka, Ph.D.)

Letní projekt KFPP Platinové nanoklastry a nikl — vzájemná přitažlivost? (info: RNDr. Kateřina Veltruská, CSc., Mgr. Tomáš Duchoň)

Letní projekt KFPP Ověření modelů magnetického pole v okolí Země (info: RNDr. František Němec, Ph.D., Jan Záhlava)

Letní projekt KFPP Zdroj napětí pro sondová měření v plazmatu využívající kondenzátory s velkou kapacitou řádu Farad (info: Prof. RNDr. Milan Tichý, DrSc., Mgr. Michal Zanáška)

Letní projekt KFPP Lze modelovat přepojování magnetického pole (info: Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc., Mgr. Jakub Enžl)

Letní projekt KFPP Jak se mění sluneční cyklus? (info: Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc., Mgr. Alexander Pitňa)

Letní projekt KFPP Přenos vzorků z vakua do elektrolytu (info: Mgr. Josef Mysliveček, Ph.D., Jiří Keresteš)

Letní projekt KFPP Komunikace vakuové měrky s řídícím software napouštění plynů (info: RNDr. Viktor Johánek, Ph.D., Andrii Tovt)


Studentský projekt Měření charakteristik palivových článků

Vedoucí: Prof. RNDr. Vladimír Matolín, DrSc.

Anotace:

Palivové články s polymerní membránou (PEMFC -polymer exchange membrane fuel cell) jsou zdroje elektrické energie vyráběné z vodíku. Díky provozu při nízké teplotě a nízké hmotnosti jsou vhodné především pro mobilní aplikace od městských autobusů až po miniaturní zdroje pro napájení elektronických zařízení. Základní částí PEMFC jsou katalyzátory štěpící vodík na protony a elektrony. Na našem pracovišti jsme vyvinuli nové typy tenkovrstvových nanostrukturních katalyzátorů, které se vyznačují vysokou aktivitou a nízkou cenou.

Na články jsou kladeny vysoké nároky, ne jen pokud jde o výkon, ale také o životnost. Z tohoto důvodu jsou dlouhodobé testy nezbytnou součástí testování všech typů článků.

V navržené studentské vědecké práci budou studenti testovat články PEMFC nebo jimi tvořené baterie pomocí dlouhodobých zátěžových testů, jejichž základem bude periodické proměřování zátěžových charakteristik na článcích provozovaných v různých pracovních podmínkách. Práce je zvláště vhodná jako studentská práce, protože experiment probíhá kontinuálně i v době kdy články nejsou měřeny. Jelikož testy probíhají i několik měsíců, není potřeba měřit parametry častěji než za několik dnů, např. v týdenních intervalech.

Výstupem práce bude vyhodnocení kvality článků z hlediska jejich životnosti. Práce bude probíhat v úzké návaznosti na EU projekt chipCAT a může být zahájena kdykoliv. Z projektu je možné vyplácet mimořádná stipendia.

V případě zájmu kontaktujte vedoucího práce.

Obrázek: schéma článku, přiklad baterie článků a zátěžové charakteristiky.


Studentský projekt Simulace rozptylu plynu na překážce v režimu bezesrážkového proudění

Vedoucí: RNDr. Martin Jeřáb, Ph.D.

Anotace:

Na KFPP je ve spolupráci s Českým metrologickým institutem vyvíjen originální primární etalon (tj. zařízení nejvyšší přesnosti, podle které jsou ostatní zařízení kalibrovány) pro kalibraci vakuometrů v oblasti ultra-vysokého vakua. Při kalibraci vakuometru je žádoucí, aby rovnováha rychlostního rozdělení nebo alespoň homogennost koncentrace molekul v oblasti kalibrovaného vakuometru byla narušena co nejméně. To v případě kalibrační komory budovaného etalonu ultra-vysokého vakua není vůbec splněno. Zlepšení situace lze do značné míry ovlivnit způsobem rozptylu molekul při vstupu do kalibrační komory.

Náplní vypisovaného projektu je simulace proudění a rozptylu plynu na překážkách různých tvarů v bezesrážkovém režimu – tzv. molekulární režim proudění. K tomuto účelu bude využito volně dostupné aplikace MolFlow+.

Na vypisovaný projekt lze navázat bakalářskou prací.

Seznam odborné literatury:
[1] Ady, M., Kersevan, R.: MolFlow+ user guide, Cern, 2013.
[2]. Kersevan, R.: Analytical and numerical tools for vacuum systems, Grenoble, 2007.
[3] Časopisecká literatura po dohodě s vedoucím.