Katedra fyziky povrchů a plazmatu

Nabídka témat studentských projektů ve šk. roce 2007/2008

zobrazit předchozí rok (2006/2007), další rok (2008/2009)

POZOR! Neprohlížíte aktuálně vyhlášená témata.

Přihlášky na podzimní SFG je třeba podat do 15. listopadu 2007, na jarní SFG je třeba podat do 15. května 2008, na letní projekty KFPP se hlaste v červnu a v průběhu prázdnin 2008, ostatní projekty průběžně.

Proč zkusit projekt na KFPP?

Studentský projekt Studentské projekty

Studium energetických poměrů kladného sloupce doutnavého výboje v molekulárním plynu z emisních spekter (Doc. RNDr. Věra Hrachová, CSc.)
Studium inerciálního posuvu držáku hrotu s magnetickým uchycením na scanneru STM (Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.)
Testování a kalibrace vypařovadel pro experimentální komoru VT STM (Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.)
Kalibrace chlazení a ohřevu držáku vzorků na měřící hlavě VT STM (Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.)
Studium přípravy hrotů pro STM (Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.)



Detaily:


Studentský projekt Studium energetických poměrů kladného sloupce doutnavého výboje v molekulárním plynu z emisních spekter

Vedoucí: Doc. RNDr. Věra Hrachová, CSc.

Anotace:

Emisní spektra molekulárních plynů mohou v mnoha případech poskytnout kvantitativní obraz o teplotách růzých druhů částic. Jde p teploty rotační (související s teplotou neutrálů) nebo vibrační (související s teplotou elektronového plynu). V práci půjde zejména o vyhodnocení v laboratoři získaných experimentálních údajů, obzvláště z kyslíkového výboje.


Studentský projekt Studium inerciálního posuvu držáku hrotu s magnetickým uchycením na scanneru STM

Vedoucí: Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.

Anotace:

Při měřeních pomocí rastrovacího/skenovacího tunelového mikroskopu (STM) je často žádoucí posunout hrot nad oblast, která je mimo dosah skeneru. V takovém případě se využívá tzv. „hrubého“ posunu hrotu vůči vzorku pomocí piezokeramických měničů a principu „slip and stisk“. Projekt se zabývá ověřením použitelnosti inerciálního, kluzného pohybu držáku hrotu – feromagnetické kapsle – po leštěném povrchu CoSm magnetu upevněném na vrcholu trubkového piezokeramického (PZT) měniče polohy hrotu (skeneru). V rámci projektu bude zkoumán optimální tvar napěťových pulsů pro řízení měniče, opakovatelnost mechanických kroků a možnost definovaného řízeného „hrubého“ posuvu. Pro měření bude použita demontovaná měřící hlava a systém pro řízení STM. Počáteční experimenty proběhnou v nevakuových podmínkách, změny polohy budou měřeny pomocí optického mikroskopu. Výsledky projektu budou základem pro úpravu programového ovládání pohybu a jeho implantaci do řídících systémů zařízení STM v laboratořích KFPP.


STM hlava s magnetickým držákem hrotu na scanneru vyvinutá v oddělení tenkých vrstev na KFPP.


Studentský projekt Testování a kalibrace vypařovadel pro experimentální komoru VT STM

Vedoucí: Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.

Anotace:

Experimenty pro studium růstu uspořádaných struktur kovů na rekonstruovaných površích Si jsou založeny na definované depozici kovů na vzorek. Při standardních experimentech je potřeba nanést určené množství materiálu danou rychlostí s co největší přesností. Kontrolu napařování lze provádět metodou kmitajícího krystalu – často blízko hranice citlivosti metody. Během depozice „pod hrot STM“ je jedinou přímou kontrolou zobrazení povrchu v STM. V obou případech je potřeba nastavit teplotu vypařovadla podle požadované rychlosti depozice. Proto je nutné znát charakteristiky používaných vypařovadel s ohledem na druh a množství kovu a pozici vypařovadla. V nově zkonstruovaném experimentálním systému STM pro měření za různých teplot připravujeme instalaci několika různých vypařovadel. Cílem projektu je změření charakteristik použitých vypařovadel a případně jejich nutná modifikace pro optimální provoz.


Miniaturní vypařovalo s wolframovou spirálkou pro STM in-vivo experimenty.


Studentský projekt Kalibrace chlazení a ohřevu držáku vzorků na měřící hlavě VT STM

Vedoucí: Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.

Anotace:

Zkoumání kinetiky povrchových procesů a studium jejich dynamiky pomocí rastrovací tunelové mikroskopie (STM) vyžaduje měření v širokém rozmezí teplot. V ultravakuové komoře nového systému STM je pro tyto účely instalováno chlazení kapalným dusíkem a héliem a elektrický radiační ohřev. Kombinací ohřevu a chlazení lze dosahovat potřebný režim pro dosažení žádané teploty na držáku vzorku na měřící hlavě STM (VT STM). Pro efektivní řízení experimentů při proměnné teplotě je nutná kalibrace systému pro ohřev a chlazení. Cílem projektu je zjištění závislosti teploty držáku vzorku na nastavení výkonových charakteristik a optimalizace časových průběhů změny teploty s ohledem na vlastnosti systému pro změnu teploty. Získané výsledky budou využity pro automatické řízení teploty během experimentů pro měření parametrů přeskoků adatomů kovů mezi adsorpčními pozicemi na rekonstruovaných površích křemíku.


Hlava STM s držákem vzorku pro měření za různých teplot vyvinutá v oddělení tenkých vrstev na KFPP.


Studentský projekt Studium přípravy hrotů pro STM

Vedoucí: Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc.

Anotace:

Rastrovací tunelové mikroskopie (STM) umožňuje zobrazení povrchů s atomárním rozlišením. Vlastnosti hrotu (sondy) jsou rozhodující pro optimální funkci zařízení jak v režimu zobrazování povrchu tak při měření spekter tunelujících elektronů. Přípravě a testování hrotů před použitím je nutno věnovat velkou pozornost. Projekt navazuje na úspěšné výsledky při přípravě wolframových hrotů s poloměrem křivosti vhodným pro zobrazování povrchu během depozice kovů na sledované místo a při jejich čištění a stabilizaci před měřením. Cílem projektu je zkoumání dalších možností při optimalizaci přípravy hrotů, zejména „pasivaci“ povrchu wolframových hrotů inertními kovy, které zabrání vytváření oxidů na povrchu a zlepší vlastnosti hrotů pro spektroskopická měření, kde jsou vysoké nároky na kovový charakter a stabilitu vrcholu hrotu. Výsledky projektu budou využity pro spektroskopická měření pomocí STM a dynamická měření – zobrazování kinetiky růstu uspořádaných struktur během depozice.


Wolframových hrot pro STM získaný elektrochemickou cestou. Druhý záběr ukazuje detail vrcholu hrotu před odstraněním oxidové vrstvy. Snímky byly získány v rastrovacím elektronovém mikroskopu na KFPP v oddělení povrchů.