Student: Rednyk Serhiy
Školitel: Prof. RNDr. Juraj Glosík, DrSc.
Konzultant: RNDr. Radek Plašil, Ph.D.
Stav práce: obhájená
Abstrakt:
I když jsou reakce kladných iontů s atomárním a molekulárním vodíkem důležité v mnohých oblastech fyziky plazmatu včetně astrofyziky, zatím existuje jen málo systematických studií těchto reakcí při nízkých teplotách. Mezi málo prozkoumanou patří i reakce iontů CHx+ s atomárním vodíkem a atomárním deuteriem. Studium těchto procesů vyžaduje vytvoření, záchyt, chlazení a udržení těchto iontů v iontové pasti a jejich spektroskopickou identifikaci (metoda LIR). Pro zachycení iontů je používán 22 – pól (RF past) umístěný na hlavě kryostatu. Ionty jsou formovány v externím zdroji, vstřikovány do pasti a chlazeny srážkami s heliem. Pastí prochází paprsek atomárního nebo molekulárního vodíku či deuteria s teplotou 10 – 300 K. Rotační excitace a kinetická energie zachycených iontů (reaktantů i produktů) bude určována pomocí absorpční spektroskopie.
Cílem práce je upravit stávající aparaturu (obsahující iontový zdroj, iontovou past a detektor iontů) pro studium reakcí iontů typu CHx+ při nízkých teplotách. Součástí aparatury bude i nízkoteplotní (10 – 300 K) paprsek atomárního a molekulárního vodíku (deuteria). Hlavní náplní práce bude studium reakcí iontů CHx+ s atomárním a molekulárním vodíkem (deuteriem) při kryogenních teplotách a studium záměny atomu vodíku za atomy deuteria při reakcích iontů CDzHx+ s atomy vodíku a deuteria.
Předpokládané znalosti: Základní znalosti z fyzikální chemie, fyziky plazmatu, elektroniky, hmotové spektroskopie, programování a vakuové techniky (možno získat během prvního roku studia navštěvováním doporučených přednášek), experimentální zručnost. Motivace.