Školitel: Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc.
Konzultant: Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.
Stav práce: volná
Anotace:
Sluneční vítr je možno považovat za bezesrážkové plazma pohybující se rychlostí 300–800 km/s radiálně směrem od Slunce. Jeho koncentrace se mění v rozmezí 1–10 cm–3 a teplota se pohybuje v rozsahu 1–30 eV. Ve hmotovém spektru převažují protony (~0,96) a jádra helia (~0,04), podíl těžších prvků je minoritní, pozorovatelný jen ve speciálních. Pro měření parametrů slunečního větru (přesněji jeho protonové složky) byl na katedře zkonstruován detektor složený ze šesti Faradayových válců (přístroj BMSW) a umístěn na družici SPECTR-R, která nyní sonduje parametry slunečního větru s neuvěřitelnou rychlostí dosahující 30 ms (zatím dosažená rychlost byla mezi 1 až několika vteřinami).
Cílem doktorské práce bude jednak průběžně zpracovávat data z toho přístroje a dále využívat jeho vlastností, jednak data kombinovat s měřeními dalších družic. Na tomto základě studovat pak šíření slunečního větru a sledovat chování jeho nestabilit na dráze Slunce-Země. Různé typy statistické analýzy budou doplněny podrobným studiem jednotlivých událostí a porovnány s MHD modely.
Výzkum vztahů Slunce–Země, do kterého téma spadá, je součástí výzkumného záměru a je podporován několika granty. Předpokládá se, že se doktorand, v závislosti na výsledcích studia, zúčastní jednoho nebo více zahraničních pobytů.