Školitel: Doc. RNDr. Ondřej Santolík, Dr.
Stav práce: volná
Anotace:
Součástí magnetosféry Země je oblast vysokých geomagnetických šířek, jež je naplněna řídkým kosmickým plazmatem nad místy vzniku polárních září (tzv. aurorálními oblastmi). Vyskytují se v ní nestabilní součásti plazmatu, například elektronové svazky na malých úhlech vzhledem ke směru geomagnetického pole. Vznikají zde tak nestability, které jsou zdrojem elektromagnetických elektrostatických vln a oscilací. Příkladem jsou amorální kilometrické záření nebo vlnové emise typu aurorální sykot. Tyto vlny vznikají ve výšce 2 až 4 poloměrů Země na frekvencích stovek Hz až desítek kHz. Pro jejich detekci je vhodné používat družice s polární dráhou letu. Po převedení zaznamenaného elektrického signálu na akustický vzniká příznačný syčivý zvuk, podle toho také vznikl název aurorální sykot (angl. auroral hiss).
Předpokládané úkoly doktoranda/doktoradky:
Náplní disertační práce bude důkladné studium elektromagnetických vlnových emisí středních a vysokých šířek, od svrchní ionosféry až do vzdálenosti několika poloměrů Země, především na základě analýzy měření elektromagnetických vln na palubách družic Cluster a Demeter.
Řešení je podporováno grantovým projektem a práce je spojena s předpokládaným pobytem na spolupracujícími zahraničními pracovišti.