Školitel: Prof. RNDr. Zdeněk Němeček, DrSc.
Konzultant: Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc.
Stav práce: volná
Anotace:
Kosmické počasí je pojem, zahrnující širokou školu jevů a fyzikálních procesů probíhajících na Slunci, v meziplanetárním prostoru a v zemské magnetosféře a ionosféře. Hmota a energie uvolňovaná Sluncem je unášena ve formě slunečního větru (SV) a meziplanetárního magnetického pole a proniká vlivem různých procesů do vnitřní magnetosféry, kde se akumuluje a odkud je posléze uvolňována během geomagnetických bouří a subbouří. Změna geomagnetického pole během těchto událostí může být tak velká a náhlá, že indukované elektrické pole a zvýšené toky energetických částic mohou poškodit nebo zničit energetické nebo komunikační systémy. Je tedy žádoucí tyto události s dostatečným předstihem předikovat. Cílem práce je provést komplexní studium celého řetězce vedoucího k poruchám geomagnetického pole: (1) generace, šíření a vývoj poruch SV, (2) interakce těchto poruch s rázovou vlnou a jejich modifikace v přechodové oblasti, (3) pronikání SV přes magnetopauzu za konstantních i porušených podmínek a (4) odezva magnetosféry na náhlé změny meziplanetárního magnetického pole nebo parametrů SV.
Studie bude založena na analýze pozorování všech dostupných družic a MHD modelování SV, rázové vlny a procesů v přechodové oblasti. Pomůckou pro interpretaci pozorování budou i globální MHD modely. Na základě předchozích úspěšně vyřešených projektů předpokládáme, že se nám podaří podstatně přispět ke zvýšení úrovně znalostí ve všech zmíněných směrech.
Výzkum vztahů Slunce – Země, do kterého téma zapadá, je součástí výzkumného záměru a je podporován několika granty. Předpokládá se, že se doktorand, v závislosti na výsledcích studia, zúčastní jednoho nebo více zahraničních pobytů.