zobrazit předchozí rok (2022/2023), další rok (2024/2025)
POZOR! Neprohlížíte aktuálně vyhlášená témata.
Katedra fyziky povrchů a plazmatu vypisuje pro školní rok
2023/2024 následující témata diplomových prací.
Zájemce prosíme, aby se zapisovali v sekretariátu KFPP ve 2. patře KO Troja.
Vedoucí: Prof. RNDr. Milan Tichý, DrSc. - A031, tel. 2305, 2332 (fax)
Konzultant: Doc. Mgr. Pavel Kudrna, Dr. - A030, tel. 2225, Mgr. Martin Čada, PhD.
Anotace:
Součásti první stěny z tekutých kovů v zařízeních typu tokamak jsou vysoce odolné a současně působí jako chladicí médium. Pro ITER a DEMO tokamaky jsou plánovány divertory tokamaků z tekutých kovů využívající lithium nebo cín. Cín (Sn) je dobrým kandidátem díky svému nízkému tlaku par, nízké reaktivitě s vodíkem a dobré odolnosti vůči interakci s neutrony. Nevýhodou je vyšší přítok nečistot do plazmatu a kondenzace par kovu na stěně tokamaku. Čištění usazenin ze stěn nádoby představuje problém, který musí být vyřešen v systémech využívajících tokamakový divertor tokamaku s tekutým kovem.
Cílem navrhované práce je systematické studium chování pevného vzorku Sn vystaveného nízkoteplotnímu proudícímu výbojovému plazmatu ve vzácných a molekulárních plynech, např. Ar, Kr, H2, N2, se zaměřením na erozi a/nebo opětovné ukládání cínu. Vzorky budou připraveny odpařováním nebo magnetronovým naprašováním Sn na nerezové substráty ve vysokovakuovém systému odděleném od výbojové vakuové nádoby a poté vystaveny proudícímu hustému výbojovému plazmatu. Připravené i zpracované vzorky budou studovány pomocí metod povrchové analýzy.
Pro studium bude použit UHV systém s generováním nízkoteplotního plazmatu plazmovou tryskou, magnetronem a termionickou katodou. Potřebné experimentální zařízení v naší laboratoři je plně funkční. Téma bylo navrženo k financování Grantové agentuře ČR.
Vedoucí: RNDr. Viktor Johánek, Ph.D. - A133, tel. 2333
Konzultant: Doc. Mgr. Josef Mysliveček, Ph.D. - A133, tel. 2333
Anotace:
Tenkovrstvé materiály se strukturami v rozměrech řádu nanometrů vykazují často velmi zajímavé vlastnosti odlišné od objemových. Díky tomu se i při využití jednoho kovového prvku otevírá poměrně široký prostor pro „vyladění“ na požadované parametry pomocí kontroly atomárního uspořádání a oxidačního stavu. V případě tzv. binárních systémů je pak škála dosažitelných vlastností ještě mnohem pestřejší. V naší skupině se zabýváme různými typy vícleskožkových nanomateriálů, od klasického uspořádání kovových klastrů nesených na oxidech, po binární systémy, jejichž základ tvoří směsný oxid nebo slitinové kovové nanočástice. Potenciální využití takových struktur je pak velmi široké od heterogenní katalýzy, elektrokatalýzy, fotokatalýzy, detekce plynů, přes magnetooptické aplikace až po mikroelektroniku a supravodivost.
Předmětem této diplomové práce bude nelezení parametrů přípravy vybraného binárního systému depoziční metodou dle aktuálních potřeb probíhajících projektů ve skupině fyziky povrchů a jeho podrobná charakterizace technikami povrchové analýzy. Bude podrobněji studována stabilita připraveného materiálu za různých podmínek, především v závislosti na teplotě a expozice plyny.
K dispozici je ultravakuová aparatura kombinující spektroskopické a strukturní metody, konkrétně rentgenovou fotoelektronovou spektroskopii (XPS), rastrovací tunelovou mikroskopii (STM), difrakci pomalých elektronů (LEED) a hmotnostní spektrometrii (QMS) s metodami pro přípravu čistých a dobře definovaných povrchů, tenkých vrstev a nanostruktur.
Vedoucí: Doc. Mgr. Ivan Khalakhan, Ph.D.
Anotace:
Očekává se, že palivové články s polymerní membránou (PEMFC) se stanou hlavním zdrojem energie pro širokou škálu zařízení, od přenosné elektroniky až po vozidla. Navzdory velkému potenciálu jsou však PEMFC stále daleko od komerční realizace, což je způsobeno především dvěma problémy: výrobními náklady a špatnou životností. Stabilita katalyzátoru je tedy jednou z klíčových otázek, které zaslouží pozornost. Kvůli korozivním podmínkám katody PEMFC (vysoké potenciály a nízké pH) je degradace katalyzátoru nevyhnutelná a má za následek zhoršení výkonu palivových článků. Je proto nutné podrobně popsat degradační proces, což pomůže vyvinout odpovídající strategie potlačení nežádoucích procesů degradace vedoucí k robustnějšímu katodovému katalyzátoru pro PEMFC.
Cílem diplomové práce je charakterizace katalyzátoru pro palivové články připravené metodou magnetronového naprašování pomocí elektrochemické mikroskopie atomárních sil (EC-AFM). EC-AFM umožňuje provádět simulace provozních podmínek palivového článku v elektrochemické cele a současně vizualizovat změny v morfologii katalyzátoru.
Předběžní zájemci: Sixtová Kateřina
Vedoucí: Mgr. Jaroslava Nováková, Ph.D.
Anotace:
Současný trend ve využívání obnovitelných zdrojů čím dál, tím víc nahrává vodíkovým technologiím. Vývoj pokročilých a cenově efektivních katalyzátorů je jedním z klíčových faktorů pro jejich větší dostupnost široké veřejnosti. Konečné vlastnosti katalytické vrstvy jsou ovlivněné její složením, strukturou a morfologii, proto je důležité mít nad těmito faktory přesnou kontrolu. Elektronová mikroskopie je dnes nepostrádatelným nástrojem pro studium nanomateriálů. V kombinaci s doplňkovými elektronovými spektroskopiemi tak poskytuje informace o chemickém složení, struktuře a morfologii vzorku.
V této diplomové práci bude použitá skenovací elektronová mikroskopie (SEM) ke studiu morfologie katalyzátoru, transmisní elektronová mikroskopie (TEM) ke studiu struktury a krystalografie vzorku. Doplňková elektronově-disperzní rentgenová spektroskopie (EDS) určí prvkové zastoupení jednotlivých elementů ve vrstvě. Studium vícesložkových katalytických vrstev palivových článků před a po reakci tak pomůže k vývoji nových a efektivnějších katalyzátorů, čím zlepší jejich dostupnost.
Vedoucí: Mgr. Yurii Yakovlev, Ph.D. - A145, L067, tel. 2733, 2763
Anotace:
Výroba a využití vodíku pro výrobu elektřiny získávají na dynamice díky přechodu na uhlíkově neutrální ekonomiku. Alkalické palivové články a vodní elektrolyzéry by mohly tento proces usnadnit a navrhnout udržitelnější řešení s menším množstvím kovů platinové skupiny ve srovnání s tradičními systémy pracujícími v kyselém prostředí. Stále je však zapotřebí katalyzátor s vyšší aktivitou vůči reakcím oxidace/evoluce vodíku (HOR/HER).
Současná práce je zaměřena na výzkum HOR/HER v alkalickém prostředí na modelových katalyzátorech na bázi Pt(Pd)CeOx pomocí rotační diskové/kruhové elektrodové metody (R/RDE) a cílí na objasnění souvislostí mezi aktivitou katalyzátoru a jeho strukturou a složením. V rámci tohoto projektu budou katalyzátory Pt(Pd)CeOx s různým složením připraveny magnetronovým naprašováním a následně analyzovány pomocí technik skenovací elektronové mikroskopie (SEM), přidružené energiově disperzní rentgenovské spektroskopie (EDX), mikroskopie atomárních sil (AFM) a fotoelektronové spektroskopie (XPS). Hodnocení aktivity bude provedeno na základě Tafelových a Levichových grafů, měřených v alkalickém médiu.