Diagnostika plazmatu v magnetickém poli

Student: Irena Picková
Vedoucí: Prof. RNDr. Milan Tichý, DrSc.
Konzultant: Mgr. Pavel Kudrna, Dr.
Stav práce: obhájená

Abstrakt:

Při aplikaci nízkoteplotního plazmatu v technologických procesech se často využívá magnetické pole k fokusaci proudu plazmatu na substrát. Diagnostika pomáhá optimalizaci plazmatických technologií a přispívá k reprodukovatelnosti technologických výstupů.

Diplomová práce bude zaměřena na sondovou diagnostiku plazmatu v magnetickém poli. Experimentální aparatura je prakticky v provozu a sestává z výbojové trubice vybavené radiálně a axiálně pohyblivou válcovou, případně planární Langmuirovou sondou. Výbojka je umístěna v magnetickém poli dvou případně několika elektromagnetů (cívek). Pracovním plynem výbojové trubice bude inertní plyn (neon, argon, krypton) nebo směs molekulárních a inertních plynů (laserová směs). Diplomant(ka) se bude podílet na měřeních s axiálně a radiálně pohyblivou sondou. V případě zájmu se může diplomant(ka) zúčastnit i sondových měření na tokamaku CASTOR v rámci programu EURATOM.

Výpočetní technika bude použita k modelování vlivu magnetického pole na charakteristiku Langmuirovy sondy v magnetickém poli, dále ke sběru a zpracování experimentálních dat a k porovnání počítačového modelu s experimentem. Téma diplomové práce proto předpokládá zájem uchazeče (uchazečky) o aplikace počítačů k modelování fyzikálních procesů a k řízení experimentu. Podle zájmu diplomanta(ky) je možné položit důraz buď na stránku experimentální, nebo na stránku počítačového modelování.

Vědecké téma, jehož součástí je i projektovaný diplomový úkol, se vypracovává ve spolupráci s Universitou Ernsta-Moritze-Arndta v Greifswaldu). Proto je v případě zájmu diplomanta (diplomantky) možný výjezd na pracoviště Univerzity v Greifswaldu, například k provedení experimentálních prací. Dané téma je podporováno rovněž grantem Grantové agentury ČR.