Student: Formánek Tomáš
Vedoucí: Prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr.
Konzultant: Ing. Jan Souček, Ph.D., RNDr. David Píša, Ph.D.
Stav práce: obhájená
Abstrakt:
Sluneční radiové emise typu III vznikají ve slunečním větru působením elektronových svazků vyvrhnutých ze Slunce. Svazky pak putují podél magnetických siločar a v místě průchodu takových elektronových svazků vnikají nestabilitou prostředí slunečního větru lokálně generované plazmové vlny. Ty jsou poté konvertovány do volně se šířících radiových vln na lokální plazmové frekvenci a jejím dvojnásobku. Tyto radiové vlny pak mohou být pozorovány na umělých družicích Země, na meziplanetárních sondách, nebo i na pozemních stanicích.
Přístroj Radio and Plasma Waves (RPW) na evropské sluneční sondě Solar Orbiter je určen k měření elektromagnetických vln, které mají původ ve sluneční koroně a ve slunečním větru, řídkém a horkém plazmatu, které proudí celou sluneční soustavou. Měření slabých fluktuací elektromagnetického pole se provádí pomocí tří prutových antén o délce 6,5 m a cívkového magnetometru instalovaných vně sondy.
Přístroj RPW je v provozu téměř nepřetržitě od startu sondy v roce 2020. Za dobu svého provozu odeslal zpět na Zem desítky gigabajtů vědeckých dat, které se staly mimo jiné podkladem pro studie vzniku slunečních rádiových emisí a jejich šíření sluneční soustavou. Solar Orbiter pravidelně prolétá oblastí slunečního větru, kde rádiové vlny vznikají působením svazků vysokoenergetických elektronů na okolní plazma. Zdrojem těchto svazků jsou sluneční erupce a přístroje Solar Orbiteru, včetně RPW, nám nabízí vhled do mikrofyziky tohoto složitého jevu.
Na práci lze navázat v následném magisterském, případně doktorském studiu.