Blesková aktivita provázející tropické cyklóny
Student: Rosická Kateřina
Vedoucí: Ing. Ivana Kolmašová, Ph.D.
Konzultant: Prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr.
Stav práce: obhájená
Abstrakt:
Tropické cyklóny jsou víry mohutných oblaků s průměrem řádově stovek kilometrů. V extrémních případech může rychlost větru v cyklóně dosahovat v nárazech až 300-400 km/h. Cyklóny jsou provázeny intenzivními srážkami způsobujícími na pevnině přívalové povodně či sesuvy půdy. Jevy provázející intenzivní cyklóny vedou často k obrovským ztrátám na majetku a životech. Dráha cyklón je poměrně dobře předpověditelná za pomocí družicových snímků, ovšem předpověď vývoje intenzity cyklón není zatím k dispozici s dostatečným časovým předstihem. Existují studie, které naznačují, že nejvyšší intenzita bleskové aktivity provázející cyklóny předchází její nejničivější fázi, a tedy by bylo možné použít sledování vývoje bleskové aktivity detekované bleskovými sítěmi k predikci vývoje síly cyklóny.
Cílem bakalářské práce bude porovnání cyklón z hlediska vlastností bleskových výbojů, které v cyklónách vznikají. Dalším cílem bude ověření platnosti hypotézy o možnosti predikce vývoje intenzity cyklón pomocí sledování bleskové aktivity v cyklónách v různých oblastech.
Zdrojem informací budou data z bleskové detekční sítě WWLLN (World Wide Lightning Location Network; k dispozici u vedoucího práce) a veřejně dostupná data z archivu International Best Track Archive for Climate Stewardship poskytovaného NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administation).
Součástí práce je studium existující literatury a sepsání jejího souhrnu. Na práci lze navázat v následném magisterském, případně doktorském studiu.
Zásady pro vypracování:
-
Studium literatury a sepsání přehledu výzkumu vlastností bleskových výbojů pozorovaných během vývoje tropických cyklón
-
Seznámení se s datovými produkty bleskové sítě WWLLN
-
Výběr vhodných cyklón a získání informací o jejich trajektorii a intenzitě
-
Sestavení programu, jehož výstupem budou seznamy bleskových výbojů a jejich energií detekovaných během vývoje jednotlivých cyklón bleskovou detekční sítí WWLLN
-
Analýza seznamů bleskových výbojů včetně jejich energií s cílem zjistit rozdíly mezi cyklónami na jižní či severní polokouli, cyklónami zasahujícími či nezasahujícímu pevninu, a rozdíly v intenzitě blesků v různých částech cyklón
-
Analýza časové souvislosti vývoje intenzity bleskové aktivity a intenzity cyklón
-
Porovnání výsledků s publikovanými studiemi
Seznam odborné literatury:
-
Rakov , V. A. and M. A. Uman, Lightning – Physics and effects, Cambridge University, Press, ISBN:9780521583275, 2003.
-
Corray, V., An Introduction to Lightning, Springer, ISBN 978-94-017-8938-7, 2015.
-
Colin Price, Mustafa Asfur and Yoav Yair, Maximum hurricane intensity preceded by
-
increase in lightning frequency, Nature Geoscience, published online: 6 april 2009 DOI: NGEO477
-
Zhang, W., Y. Zhang, D. Zheng, F. Wang, and L. Xu (2015), Relationship between lightning activity and tropical cyclone intensity over the northwest Pacific, J. Geophys. Res. Atmos., 120, 4072–4089, doi:10.1002/2014JD022334.
-
Ringhausen, J. S., & Bitzer, P. M. (2021). An in-depth analysis of lightning trends in hurricane harvey using satellite and ground-based measurements. Journal of Geophysical Research: Atmospheres, 126, doi:10.1029/2020JD032859
Další časopisecká literatura dle dohody s vedoucím práce