COMPASS experimental setup from 2011

Vítejte na webu naší skupiny

Naše skupina v rámci Katedry fyziky nízkých teplot je zapojena ve dvou experimentech v CERN, COMPASS a AMBER. Věnujeme se zejména analýze dat, kde se zaměřujeme hlavně na hadronovou strukturu popsanou pomocí partonových distribucí (TMD PDFs a GPDs), a jsme spoluzodpovědní za jejich sběr (data acqusition).
Máte-li zájem o studentskou práci nebo projekt, případně o pozici post-doktoranda, kontaktujte nás. Na těchto stránkách najdete naše publikace a konferenční příspěvky, granty, a také členy skupiny.

Novinky

  • 2024-04-15: Přidejte se k nám, hledáme dva Ph.D. studenty! Více zde: Téma COMPASS, téma AMBER.
  • 2024-04-11: Vendula Benešová prezentovala naše nejnovější výsledky na konferenci DIS V Grenoblu, viz Prezentace.
  • 2024-04-10: Začal AMBER 2024 run, sbíráme data na měření účinného průřezu produkce antiprotonů v pp a pd srážkách.
  • 2024-03-20: Máme za sebou první ročník Physics at AMBER workshop (PAW), kde se setkali experimentátoři i teoretici aby diskutovali současná i budoucí meření na unikátní aparatuře AMBERu.

O nás

Hala experimentu.
Hala experimentu.
COMPASS a AMBER jsou to experimenty s pevným terčem a 100–200 GeV mionovým nebo hadronovým svazkem, zaměřené na strukturu hmoty, přesněji na vlastnosti silné interakce. COMPASS dokončil sběr dat v roce 2022 a je nyní ve fázi analýzy. AMBER začal sbírat data v roce 2023 a má před sebou několik let schváleného programu.
V obou kolaboracích jsme jednou ze skupin odpovědných za sběr a zpracování dat a další IT systémy. Naši členové zastávají poměrně významné role, například koordinátorů runu nebo analýzy a DAQ system on-call. V rámci COMPASSu jsme byli spoluzodpovědní za polarizovaný terč, složité zařízení využívající několika zajímavých jevů fyziky nízkých teplot a spinové fyziky. Jsme zapojení do vývoje moderního 'beztriggerového' sběru dat (s kontinuálním vyčítáním detektorů) a softwarového high-level triggeru pro AMBER.
Jsme aktivní v analýze dat, kde se zaměřujeme hlavně na hadronovou strukturu popsanou pomocí partonových distribucí (TMD PDFs a GPDs). Otázky, na které se snažíme odpovědět, jsou například: Do jaké míry jsou kvarky v hadronech polarizované? Jak velká je jejich hybnost, zejména ve směru příčném k pohybu hadronu? Jak daleko od centra hadronu se nachází? Jak velký je jejich orbitální moment hybnosti? K jejich zodpovězení analyzujeme zejména data COMPASSu s vodíkovým terčem z let 2016–2017 a s příčně polarizovaným deuteriem z roku 2022. Studujeme v nich produkci hadronů v hluboce nepružném rozptylu a také exkluzivní produkci mesonů. Aktuálně plánujeme ovládnout techniku identifikace částic detektorem RICH a tím umožnit separaci příspěvků od kvarků různých vůní. Pracujeme i na měření účinného průřezu produkce antiprotonů ve srážkách protonů s heliem, vodíkem a deuteriem (data experimentu AMBER z roku 2023 a 2024), který je důležitým vstupním parametrem kosmologických modelů a pátrání po temné hmotě. Zajímáme se také o proces Drell–Yan s kaony jakožto o nástroj ke studiu struktury kaonu.
IWHSS 2023 v Praze.
IWHSS 2023 v Praze.
V červnu 2023 jsme spolu s ČVUT a kolaborací COMPASS organizovali konferenci IWHSS 2023.
ÚvodPublikaceLidéGrantyKontaktJan Matoušek, 2024-05-02 10:00, GitLab