Zviditelnění jednotlivých adsorbovaných organických molekul pomocí rastrovacího tunelového mikroskopu (STM)

Vedoucí: Doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.
Stav práce: volná

Anotace:

V současné době je věnována značná pozornost problematice uspořádaného růstu vybraných organických molekul (ftalocyanin, ferrocen, pentacen, porfyrin, thiofen ...), zejména v souvislosti s jejich využitím pro OLED diody, FET tranzistory a solární články. Velmi perspektivní se jeví pokusy o tvorbu molekulárních drátů a organických sítí použitelných pro kvantové počítaní či pro realizaci neuronových sítí. Pro tyto účely je rozhodující mít možnost zkoumat lokální elektronické vlastnosti jednotlivých molekul, měnit jejich nábojový stav a charakterizovat transport náboje molekulou. Nezastupitelnou roli v této oblasti sehrávají lokální techniky jako STM a AFM, které umožňují nejen atomární zobrazení zkoumaných struktur a charakterizaci jejich elektronických vlastností, ale umožňují i manipulace s jednotlivými atomy a molekulami.

Cílem práce je definovaná depozice vybraných molekul (ftalocyanin , bis-ferrocen) a následná charakterizace vzniklých nanostruktur pomocí tunelové mikroskopie, zahrnující rovněž studium vzájemným interakcí molekul a reakci molekul na přítomnost hrotu STM.


Molekula ftalocyaninu a změny její konfigurace indukované hrotem STM.

Zásady pro vypracování:
1) Detailní seznámení se s metodou STM.
2) Zvládnutí depozice vybraného druhu molekul.
3) Podíl na vyladění elektroniky STM pro skenování při proudech ~ 1 pA.
4) Charakterizace deponovaných struktur pomocí STM.
5) Vyhodnocení experiment.

Literatura:
1. Bai C., Scanning Tunneling Microscopy and its Application, Springer Series in Surf. Sci. 32, Berlin-Heidelberg, New York 1992.
2. Methods of experimental physics: Scanning tunneling microscopy, ed. by J. A. Stroscio, W. J. Kaiser, Academic Press Ltd., 1993.
3. Aktuální dostupná časopisecká literatura.