Analýza světelných efektů v ionosféře

Student: Pavel Paloncý
Vedoucí: Prof. RNDr. Jana Šafránková, DrSc.
Stav práce: obhájená

Abstrakt:

Duchové“ či „strašidla“ (z angl. sprites) jsou nápadné světelné efekty, které se dají pozorovat na obrovské rozloze v čistém vzduchu nad bouřkovými mraky, v typické výšce 50 - 90 km. Barva "strašidel" se mění od červené ve vyšších výškách až po modrou v nízkých výškách, jejich příčné rozměry se pohybují mezi 5 - 10 km a doba trvání se obvykle udává v délce několika milisekund. Během posledních let jejich intenzivního pozorování (od prvního pozorování tohoto efektu 5. července 1989 v Minnesotě) byly tyto efekty klasifikovány do několika skupin podle jejich projevů, velikostí, místa vzniku a spojitosti s jinými fyzikálními projevy.

Zásady pro vypracování
Úkolem bakalářské práce je připravit studii světelných efektů v ionosféře z dosud publikované literatury a na jejím základě připravit doporučení pro speciální umělou družici vyvíjenou pro tato pozorování. Konkrétně:
1) připravit rešerši z článků publikovaných o „strašidlech“ a v ní se zaměřit na četnost výskytu popisovaných světelných efektů, na popis jejich typů a vlastností, na jejich souvislost s vlnovými procesy o různé frekvenci, apod.
2) analyzovat výsledky rešerše a připravit doporučení pro:
a) dráhu připravované družice
b) sestavu možných přístrojů
c) rychlost měření a objemy získaných dat a možnost jejich přenosu na Zem
d) doplnit družicové měření o síť pozemních observatoří (návrh).
Doporučení bude využito při přípravě česko-francouzského projektu TARANIS, který je připravován, a na kterém se katedra podílí.

Seznam odborné literatury
Pro řešení bakalářského úkolu budou hlavně využity články, které v posledních 10 letech byly o světelných úkazech publikovány.
T. H. Stix, Waves in plasmas, AIP, New York,1992.
J. A. Bittencourt, Fundamentals of Plasma Physics, Springer-Verlag, New York, 2004.