Internet snadno i doma

Tato aplikace pro mezinárodní sdílení informací vznikla v r. 1989 v CERN zpočátku pro komunikaci mezi vědeckými týmy. Jednalo se o hypertextovou aplikaci, která je textem s možností odkazů na další dokumenty. v současné době je tato aplikace rozšířena o možnost komunikace zvukem i obrazem, takže se nyní nazývá hypermediální aplikací.

Jak taková komunikace funguje. Základním modelem je komunikace klient/server. Server je počítač, který obsahuje potřebná data a jeho jedinou činností je tato data sdělovat na požádání z pracovní stanice (klient). Na serveru běží program, který to umožňuje (Webserver). Klient požádá server o tato data zasláním HTTP (Hyper Text Transmission Protocol). Tento protokol je natolik standardizován, že umožňuje komunikaci i mezi klienty s různým operačním systémem (DOS, Unix, NeXT, ...). To se děje pomocí programu (webclient), který vedle komunikace se serverem umožňuje i komunikaci s uživatelem. V našem případě pracujete s programem Netscape nebo Internet Explorer. Pro přenos informací ze serveru ke klientu se používá protokol HTML (Hyper Text Markup Language). Pomocí tohoto jazyka je možno setavit i svoji vlastní webovskou stránku. Řada nových grafických editorů dnes umožňuje takovouto stránku sestavit. Mezičlánkem mezi klientem a serverem je tzv. router, což je počítač umožňující připojení lokální sítě na síť Internetu.

V současné době je možnost napojení na internet velmi snadná zejména proto, že několik tuzemských poskytovatelů napojení na internet svoje služby poskytuje zdarma. Zdarma však není napojení na tohoto poskytovatele, které musíme platit buď provozovateli telefonního spojení nebo kabelové televize. Napojení přímou linkou je však zatím finančně únosné jen pro větší firmy.
Čím se tato dvě základní napojení liší:
1. Telefonní připojení na síť
Je velmi jednoduché a je možno jej realizovat všude tam, kde je telefonní přípojka. Potřebujeme pouze modem (současná cena asi 1500 Kč ). Nevýhodou je blokování telefonní linky při práci s internetem a při napojení na digitální ústřednu nutnost sledovat hodinky - pokud není možno využívat tarif I2000, pak je účet od Telecomu pro internetového nadšence docela tučný. Pokud jste připojeni přes analogovou ústřednu, je provoz přeci jenom levnější - co zavolání, to jeden impuls v místní síti.
Důležité je používání co nejrychlejšího homologovaného modemu, dnes běžně 56000 bps. Nehomologovaným modemem (dnes si už žádný prodejce nedovolí takový modem prodávat) si můžete způsobit nesnáze, přinejmenším s Telecomem, když na to přijdou.
2. Přípojkou kabelové televize
Tímto způsobem je možno připojit váš počítač na rozvod kabelové televize. V podstatě jde o náhradu zásuvky s dvěma vývody (televize a rádio) za zásuvku s třemi vývody. Mezi počítač, který musí být vybaven síťovou kartou (doporučeno domluvit předem typ karty, aby mohla být identifikována poskytovatelem) a zásuvku KT (kabelové televize) je nutno vložit ještě kabelový modem. Ten je o poznání dražší - asi 9000 Kč. Lze ho však buď splácet nebo si ho pronajmout za cca 100 Kč měsíčně. Výhodou je mnohem vyšší přístupová rychlost na internet a časová nezávislost připojení (budete-li připojeni 24 hodin denně, je to jedno - nikoho a nic neblokujete). Nevýhodou je kromě vyšších nákladů (dnes cca 500 Kč měsíčně, pro studenty 300 Kč měsíčně) i omezená dostupnost této služby - máte-li přípojku KT, ještě to neznamená, že můžete být připojeni na internet. Prozatím je to možné jen v některých lokalitách Prahy a Brna u společnosti DattelKabel a.s. Také připojení kabelového modemu a konfiguraci počítače musejí provádět pracovníci KT. Další nebezpečí spočívá v tom, že tímto způsobem připojení jste stále on-line, takže váš počítač se může snadno stát cílem útoku nějakého hackera. Proto je nutno vybavit váš počítač nějakým druhem zábrany proti těmto útokům.

Z výše uvedeného přehledu vyplývá, že připojení přes telefonní linku je pravděpodobnější a lze si ho udělat vlastními silami.

Připojení a aktivace modemu

Modem se připojuje zpravidla k druhému seriovému rozhraní (COM2), protože pokud nemáme myš PS/2, je připojena na COM1.
Do zásuvky LINE na modemu připojíme telefonní kabel od zásuvky. Do zásuvky PHONE můžeme připojit telefonní přístroj. Instalace ve Windows 95 nebo 98 je již velmi jednoduchá: Start - Nastavení - Ovládací panely - Modem (můžeme vybrat přímo typ nebo necháme systém automaticky konfigurovat). Důležité je v nastavení určit typ vytáčení (pulsní nebo tónová volba) a nezaškrtávat vyčkat na vyzváněcí tón (modem pak čeká na oznamovací tón, kterého se v naší síti nedočká - jiný typ).

Pak již je nutno zvolit: Start - Programy - Příslušenství - Komunikace - Telefonické připojení sítě - Vytvořit nové připojení. Zadáme jméno a heslo podle pokynů např. na CD RazDva nebo přes telefonní číslo nebo získané přes síť LAN nebo přes kamaráda a vložíme příslušné telefoní číslo pro internet2000 nejbližšího přípojného bodu k místu, kde se připojujeme (tyto informace opět získáme např. na volny.cz.).

Připojení na internet zdarma

Tuto službu dnes nabízejí tři poskytovatelé internetu:

Video on Line (www.volny.cz)

Contactel (www.redbox.cz)

a World on Line (www.worldonline.cz).

Při použití CD od Contactelu (obdržíte zdarma u prodejce HW a SW majícím smlouvu, např. Comfor) se necháte vést instalací a program pak zařídí i celkovou konfiguraci počítače včetně e-mailu přes POP3 a SMTP servery. Zásah je však natolik agresivní, že zjistíte, že všechno, co se týká internetu je poskytováno Contactelem. Začátečník to však asi ocení.

Důležité!
Pokud se nepokusíte o připojení do 14 dnů od aktivace vašeho účtu, bude vám účet zrušen. Stejně to zpravidla dopadne, pokud se nepřipojíte celých 90 dní od předešlého připojení.

Jako studenti MFF UK máte ještě možnost se připojit zdarma na terminálový server MFF. Podrobnosti jsou na http://www.ms.mff.cuni.cz/local/tserv.html.

Jak budete postupovat při komunikaci na Internetu.

Po připojení k poskytovateli (okénko informuje o rychlosti připojení) otevřeme některý z instalovaných prohlížečů - Explorer nebo Netscape, a pak již můžeme využívat služeb WWW.
Černě psaný text je informační, modře zvýrazněná hesla pak představují odkazy (hyperlinks) na další dokumenty. Tyto nové dokumenty opět obsahují běžný text a odkazy. Takto se pohybujeme moři informací, které nám internet může poskytnout. Program obsahuje samozřejmě ovládání (šipky) na pohyb zpět a větvení do nové cesty odkazů.

Pro cestování v Internetu máme dvě možnosti:
1. Pokud známe adresu serveru, z něhož chceme získat informace, můžeme přímo napsat tuto adresu. Např. http://www.canon.com. Tímto příkazem v okénku v horní části obrazovky NetScape se napojíme (po chvíli) na server firmy Canon, který nám nabídne svoji domovskou stránku (přípona com představuje komerční organizaci). z ní již můžeme pomocí odkazů dosáhnout až ke kýžené informaci (např. nejnovější verzi ovladače k tiskárně Canon BJC 6200 a možnosti si jej natáhnout na místní disk nebo přímo na disketu). Pokud znáte adresu ještě přesnější - až do složky s produkty - musíte napsat tuto adresu, která již končí příponou ....html nebo ...asp. Např: http://www.micrografx.com/SUPPORT/patches.asp. Na této adrese je možno nalézt revize produktů firmy Micrografx - např. program, kterým doplníte váš grafický editor Micrografx Designer 4.1 TE o modul kreslení v 3D režimu (stáhnutím souboru DS41_3D.exe).
Internetová komunikace je velmi výhodná v případech, kdy si můžeme zcela legálně stáhnout některé produkty. Sympatickými příklady jsou například počin firmy 602Software (zdarma kancelářský balík 602 Pro Suite, obsahující textový, tabulkový a foto editor), firmy Actebis (zdarma jednoduché účetnictví ABRA Classic) nebo Cígler Software (účetní program Money 2000 Start s omezením v počtu položek také zdarma). Velmi využívané jsou i Trial verze programů určené k vyzkoušení (program je aktivní pouze 30 dní od instalace a nelze ho již znovu nainstalovat na tentýž počítač), např CorelDraw! verze 8 CZ, nebo TrueSpace 4. Na mnoha serverech jsou celé nabídky takovýchto programů, takže se stačí jen k nim
2. Pokud znáte jen heslo, které hledáte, můžete využít některou vyhledávací funkci Internetu. Volíte ji z menu Directory/Internet Search nebo volbou příslušné ikonky. Zadáním vašeho hesla do okénka hledacího programu spustíte funkci vyhledávání. Po určité chvíli získáte stránku výsledku vyhledávání. Na ní je uvedeno kolik odkazů na vaše heslo program nalezl a současně se zobrazí prvních deset odkazů s možností postupovat dále. Odkazy jsou se stručnými anotacemi a vy máte možnost si zvolit, který z odkazů dále rozvinete. Je samozřejmě možné odkazy na vaše heslo zúžit výběrem oblasti, z které má být, např. sport, obchod finance, výzkum, ...atp.

Pro práci v Internetu je důležitá i denní doba komunikace. Internet jako celosvětová síť je velmi přetížen, protože počet jeho uživatelů neustále roste. Pak samozřejmě vyřízení vaší žádosti na určitý server závisí i na tom, kolik dalších uživatelů jeho služby požaduje, a kudy vaše komunikace běží. V pozdně odpoledních a večerních hodinách je prakticky nemožné očekávat rychlejší odezvy z teritorií, kde běží pracovní den (např. USA). Download v takovou dobu je nekonečnou záležitostí (můžete si spočítat, jak dlouho bude přenášen soubor 1 MB s rychlostí přenosu 0,0 kB/s - což je v tuto dobu v daném teritoriu častá hodnota, i když to samozřejmě úplná nula není). Totéž platí o serverech v Evropě po celý náš pracovní den. Sami uvidíte, že obrázky, zobrazující uživatele Internetu jako kostlivce u obrazovky počítače, čekajícího na odezvu zas tak moc nadsazené nejsou.

Vaším úkolem je připojení a konfigurace modemu, založení účtu u poskytovatele internetu, připojení přes komutovanou linku. Protože telefonické připojení je pro fakultu drahé a pomalé, další činnost na internetu je již přes LAN. Po zvládnutí základní komunikace v Internetu uskutečněte download nějakého ovladače nebo programu na místní disk a výtisk nějaké stránky informací na tiskárně.

Doporučená literatura:

Mrázek, Lubor: První kroky Internetem aneb Je to na WWW!
Kopp, České Budějovice,1995
Falk, Bennett: InternetROADMAP. Průvodce světem Internetu
ComputerPress , Brno, 1995
Dvořáček, Martin: Gigantická pavučina
časopis CHIP 8/1995, str. 132 - 134

, kuchar@karlov.mff.cuni.cz